Rotten Pear Fruit Tree Monilia Laxa Monilinia Laxainfestation Plant Disease Lost Harvest Pears Tree Fruit Plant Disease Farming

Vlastnoručně vypěstované ovoce chutná nejlépe. Založit ovocný sad je snadné

Vlastní pěstování ovocných stromů přináší jen samé výhody. Budete mít ovoce rychle po ruce, navíc se naučíte pěstovat větší stromky. Sad, který si vytvoříte vlastníma rukama, pro vás bude mít větší váhu. Navíc pak můžete ovoce prodávat nebo darovat svým příbuzným. Co musíte udělat hned na začátku, aby se vám dařilo pěstovat ovocné stromy na vaší zahradě?

Co musíte udělat pro to, aby se stromkům dařilo?

Nejdůležitější bude vybrat správné místo, kde se bude stromkům dařit. Při výsadbě byste na to měli myslet, proto vyberte takové místo, kde se ovocným stromkům bude dařit. Půda, vlhkost a také sluneční paprsky mohou do velké míry ovlivnit budoucí plodnost stromu. Většina stromů potřebuje dostatek slunce a úrodnou půdu. Pokud je půda, ve které chcete strom vysadit, nevhodná, můžete její úrodnost zlepšit hnojením a správnou péčí.

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní kuchyně se neobejde bez oblíbené dýně. Nejcennější částí jsou ovšem semínka

Počítejte ale s tím, že to bude trvat nějaký čas, než se zemina dostane do správné kondice. Na přípravě kvalitní půdy ale nešetřete, protože po výsadbě stromů už nemůžete nic měnit. Vyplatí se také vědět, co od stromů vlastně čekáte. Na podzim je nejlepší doba na to, stromky vysadit. Školky nabízejí vysoce kvalitní materiál, na jaře už bývá výběr menší. Vysazené stromky navíc stihnou přes zimu zakořenit a vegetace započne na jaře.

Mohlo by vás zajímat:  Hnojivo z bramborových slupek podpoří v růstu pokojové rostliny i zeleninu
Zdroj obrázku: Freepik

Jak si připravit prostor na výsadbu stromků?

Ze zeminy musíte odstranit plevel a další rostliny. Přihnojujte půdu kompostem a před založením ještě půdu zryjte. Přemýšlejte nad tím, kam budete stromy umisťovat a jaké druhy budete sázet. Na sto metrech můžete zasadit stromky, které svým ovocem zasytí i pětičlennou rodinu. Jestli chcete dělat zavařeniny nebo ovoce jinak zužitkovat, budete potřebovat větší plochu.

Lidé milují především jablka, hrušky nebo švestky. Oblíbené jsou také třešně nebo broskve. Záleží ale také nejen na tom, co máte rádi. Důležité budou podmínky, které stromům připravíte. Vyplatí se pozorovat také dozrávání plodů, protože když si vyberete stromky, které plodí v různých dobách, užijete si ovoce mnohem déle.

Zdroj: https://www.planetnatural.com/starting-an-orchard/
Přidat na Seznam.cz