Bright Flowers Fuchsia Color Lily Closeup One Flower Sits Bee Its Blur

Fuchsie rozzáří zahradu od jara do léta. Jednoduchým postupem lze každý rok namnožit nové květiny

Fuchsie jsou rostliny, které jsou v našich končinách velmi oblíbené. V našich podmínkách se nejčastěji pěstují v truhlících nebo květináčích a zdobí naše balkony, terasy, ale také domácnosti. V důsledku jejich křížení dnes můžete vidět rozmanité druhy. Rostlina pochází z Jižní Ameriky a její květy neopyluje hmyz, ale kolibříci. Jak je možné fuchsii rozmnožovat? Je to velmi jednoduché, stačí pouze vědět, jak na to.

Fuchsie kvetou nádhernými květy, potřebují polostín

Fuchsie kvetou od května po celé léto. Po celou tu dobu potřebují polostinné místo, na kterém budou mít teplotu od 20 do 25 stupňů. V tomto období vyžadují nejen pravidelnou zálivku, ale také přihnojování. Zajistíte tím jejich bujné kvetení a také budou krásně vypadat. Po odkvětu pak shazují listy a vypadají, jako by onemocněly. Na zimu pak potřebují chladnější místo s teplotou mezi 14 a 16 stupni.

Mohlo by vás zajímat:  Růže potřebují speciální podmínky pro svůj růst a dostatečnou péči

Důležitý pak bude dostatek světla, na tmavém místě vytváří světlé a tenké výhonky, které nakonec stejně budete odstraňovat. Fuchsie, které dobře přezimují, pak mohou být na jaře použity k řízkování. Fuchsie snadno zakoření po celý rok. Pro ty, které kvetou v květnu, se vyplatí výsadba v říjnu nebo listopadu. Nejlépe uděláte, když je namnožíte z výhonkových řízků. Řízky by měly být dlouhé 6–10 cm a mít alespoň 3 nebo 4 pupeny.

Zdroj obrázku: Freepik

Řízky řezejte pod základnou pupenu

Místo řezu by mělo být hladké, ostrý nůž nebo žiletka budou nejlepšími pomocníky. Spodní části řízků dejte do zakořeňovacího prostředku a vložte do vlhkého substrátu do hloubky až dva centimetry. Udělejte do něj důlek a umístěte do něj sazenice. Na dno přidejte vrstvu drenáže (písek nebo štěrk), nahoru přisypte úrodnou půdu a na tu ještě směs písku a rašeliny. Půda by měla být vlhká.

Mohlo by vás zajímat:  Túje vytvoří útulné zákoutí i krásnou dekoraci. Bez pravidelného ořezání se ale neobejdou

Substrát zahřívejte na teplotu okolo 20 stupňů a musí být vlhký. Rychleji se vytvoří kořeny – květináč postavte na okenní parapet a zakryjte ho velkou zavařovací sklenicí. Sledujte, jestli na půdě nebo jinde nevytvoří plísně nebo jiné houby. Vysoká vlhkost společně s teplem může být velkým problémem pro budoucí rostlinu. Po několika týdnech uvidíte první výhonky, znamená to, že se vyvíjejí kořeny. Až povyrostou, zasaďte každý do samostatného květináče.

Zdroj: https://www.eagrovision.com/fuchsia/
Přidat na Seznam.cz