Ladybug Lat Coccinellidae Destroys Aphids Leaves Saves Plants From Death (1)

Mšice nepohrdnou žádnými rostlinami. Ochraňte svou úrodu přírodními prostředky

Objevují se s koncem jara a likvidují rostlinku po rostlince, někdy jimi jsou listy zcela obalené. Řeč je o mšicích, které patří mezi nejčastější škůdce, a není zahradníka, který by jejich útoky každoročně neřešil. Jak s nimi účinně bojovat a nezamořit veškeré okolí různými chemikáliemi?

Co jsou mšice

Tento polokřídlý hmyz napadá rostliny a živí se jako parazit na listech a stoncích, kde saje rostlinné šťávy. Útoky započínají na sklonku jara nebo začátkem léta, listy jsou v důsledku jejich ataků zkroucené, výhonky bývají zakrnělé a na celé rostlině se objevuje lepkavá šťáva. Shluky červíků připomínají bílé obláčky na listech, mšice mohou měřit od 2 do 10 milimetrů. Co dělat ve chvíli, kdy se mšice objeví v zahradě?

Mohlo by vás zajímat:  Hlodavci jsou nevítaní návštěvníci našich domovů. Zbavte se jich šetrně, ale natrvalo

Insekticidy z hobbymarketů

Většina lidí sáhne po různých přípravcích, které jsou k zakoupení v hobbymarketech. Tyto insekticidy je vhodné používat podle návodu, obsahují však chemikálie, kterými se zamořuje půda v záhonech.

Zdroj obrázku: Freepik

Rostlinami proti mšicím

Mnohem efektivnější je bojovat proti mšicím přírodními způsoby. Mšice nesnesou určité druhy rostlin, jako je máta nebo koriandr. Tomuto hmyzu vadí především silné aroma, jako přírodní repelent tak mohou působit čerstvě natrhané lístky z obou rostlin rozsypané mezi řádky nebo zasazení čerstvých bylin přímo na kraje záhonů.

Mohlo by vás zajímat:  Na mšice jde vyzrát. Nepříjemné škůdce zlikviduje obávaný plevel a oblíbená přísada do kuchyně

Kopřivový nálev jako přírodní repelent

Další možností, jak se zbavit mšic ze záhonu, je postříkat postižené rostliny nálevem z kopřiv. Pro přípravu odvaru je možné použít čerstvé i sušené kopřivy, stačí hrst zalít horkou vodou a nechat vychladnout, přelít do rozprašovače a postříkat roztokem záhony.

Tabákovým aroma proti mšicím

Neméně účinný je odvar z tabáku, postupuje se obdobně jako s kopřivami. Hrst sušeného tabáku se zalije horkou vodou a nechá vychladnout, poté se pomocí rozprašovače rozptýlí po záhonech alespoň dvakrát denně. Mšice se pak vyhnou ošetřeným rostlinám obloukem.

Mohlo by vás zajímat:  Oslaďte život své zahrádce. Tento bílý zázrak je výborné hnojivo i past pro škůdce

Česnek a cibuli mšice nesnesou

Obdobně nesnesou mšice česnek nebo cibuli, nakrájené čerstvé plátky lze rozprostřít mezi záhony a po mšicích nebude po pár minutách ani památky.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/how-to/aphids.html
Přidat na Seznam.cz