Close Up Girl Holding Basket

Zahradní pařeniště zvýší sklizeň, vysévat rostliny je možné už na konci února

Pěstovat více druhů zeleniny i ovoce od brzkého jara až do pozdního podzimu, to je sen mnohých zahrádkářů, kteří postupně zahradní prostor s trávníkem a okrasnou zelení vyměňují za další a další záhony. Někdy ale ani záhony nestačí, protože umožňují pěstování jen v době ideálního počasí. Z toho důvodu je na čase pořídit si pařeniště, díky kterému lze sklízet první zeleninu už začátkem jara, navíc je možné předpěstování ostatních zahradních sazenic. Jak si pařeniště vyrobit a kam jej umístit?

Cesta, jak urychlit sklizeň

Jaké jsou důvody pro pořízení pařeniště? Bezpochyby možnost předpěstování sazenic a sklizně, která může potěšit už v prvních jarních týdnech. Pařeniště si lze vyrobit snadno a rychle pomocí levného materiálu, navíc nezabere příliš prostoru. I z malého pozemku je tak možné očekávat poměrně vysoké výnosy. Pařeniště se hodí nejen pro pěstování zeleniny, zakořeňování řízků, otužování mladých exemplářů, ale také na přípravu sazenic okrasných rostlin, které potěší na záhonech v létě.

Mohlo by vás zajímat:  Macešky jsou nenáročné a kvetou po dlouhé měsíce. Jedna chyba je však může zničit
Zdroj obrázku: Freepik

Teplo ze slunce

Kam umístit pařeniště? Důležité je vybrat správný prostor, protože pařeniště musí splňovat specifické podmínky, zejména teplo, které je poskytováno ze slunce. Jedná se většinou o dřevěnou krabici, která je přikryta průhledným víkem. Existují dva druhy pařeniště, takzvané studené získává teplo pouze ze slunce, které prochází skrze sklo, nebo teplé, které vzniká rozkladem organické hmoty, například hnoje. V takovém případě se na dno vysype vrstva suchého listí, následně se přidá koňský hnůj nebo slepičí trus, navrch se pak přisype asi 30 centimetrů zeminy.

Mohlo by vás zajímat:  Proti sršňům se můžeme bránit pastí, vybranými vůněmi i účinnými zábranami

Dobré umístění zvýší výnosy

Zvážit umístění je žádoucí s ohledem na to, že konstrukce bývá trvalá a těžko přenositelná, proto se musí vybrat slunné místo, které je chráněné před větrem a současně je mimo dosah jakéhokoli zdroje znečištění, jako je septik, garáž, dílna nebo silnice. Kontrolní okénko je vhodné směřovat jižním směrem, použitá zemina musí být zbavena jakýchkoli plevelných rostlin. Při správném postavení a umístění může sloužit pařeniště po dlouhé roky. Vyrobit se může z dřevěné truhly, ze které se odstraní spodní část, přední část se sníží oproti zadní asi o 20 centimetrů. Do teplých pařenišť se mohou vysévat rostliny už na konci února, u chladných pak v druhé půli března.

Zdroj: https://plantura.garden/uk/garden-design/hotbed
Přidat na Seznam.cz