Top View Cucumber Brown Wooden Horizontal

Vlastní okurky nejsou výsadou zahrádkářů. K bohaté úrodě postačí slunný balkon

Domácí zelenina je nejlepší, chutná sladce a je vždy čerstvá. Ne všichni mají ale k dispozici zahradu se záhony, co dělat? Pro pěstování kupříkladu okurek není potřeba příliš prostoru, výtečně se rostlinám daří i na terase, na balkoně nebo na předzahrádce. Jak úspěšně vypěstovat křupavé okurky pro vlastní použití bez pozemku? Inspirujte se radami zasloužilých pěstitelů!

Od píky k bohaté úrodě

Lidé nejsou příliš zvyklí pěstovat na balkoně zeleninu, ale s růstem cen se jistě tento trend zvrátí. Domácí zelenina k tomu není ošetřena chemickými látkami nebo protiplísňovými prostředky, o to je zdravější. Pro pěstování na balkoně jsou vhodné odrůdy keříčkové, které nepotřebují příliš místa. Jen je třeba počítat s podpěrami, aby se stonky nepolámaly. Pro začátek se hodí předpěstovat si sazenice v interiéru v rašelinových nádobách nebo v květnících, až po zesílení se mohou přemístit za teplého počasí na balkon. Zpočátku je vhodné na noc ukládat květníky dovnitř, od druhé poloviny května mohou zůstat zcela venku.

Mohlo by vás zajímat:  Pěstování paprik má několik zásadních pravidel. Úrodu můžeme sklízet ještě na podzim
Zdroj obrázku: Freepik

Okurky milují slunce

Pro umístění okurek jsou vhodné balkony směřované na jihovýchod i na západ, při horkých letních dnech je však namístě poskytnout rostlinám zastínění. Okurky se sázejí do 10litrových nádob, tlustostěnných pytlů nebo květníků s humózním substrátem, vhodné je přidat kompost nebo nadrcené sušené banánové slupky. Na dno se doporučuje drenáž, kolem rostlin je nutností mulč, protože vlivem slunečních paprsků může docházet ke zvýšenému odpařování vody.

Zálivka určuje chuť

Jako podpěry mohou sloužit tyčky, balkonové zábradlí i mřížka, která může mít dekorativní charakter nebo zafungovat jako přírodní clona, až se obalí listy okurek. U okurek je důležité umístění a dostatek slunečního záření, ale také zálivka, která ovlivňuje chuť plodů. Při nedostatku vody hrozí hořkost, proto je třeba zalévat v ranních a večerních hodinách, pomoci může také jednoduchý závlahový systém z použitých plastových lahví. Pro zalévání se nesmí používat studená voda z kohoutku, vhodnější je vlažná odstátá.

Zdroj: https://www.gardenguides.com/12518768-how-to-grow-cucumbers-on-a-balcony.html
Přidat na Seznam.cz