Girl Gives Beagle Puppy Huge Steel Cup Full Dog Food Teal Background

Trend vegetariánství nenechává stranou ani psí misky. Pro bezmasý jídelníček ale nemusí mít pejsci pochopení

Pes a kost. To je tradiční obrázek domácího čtyřnohého přítele. Milovníci psů si určitě jen těžko dokážou představit kombinaci pes a mrkev nebo pes a kedlubna, ale časy se mění a novodobí majitelé psů volí pro pejsky alternativní stravu zahrnující také vegetariánské pokrmy. Na co je důležité myslet při volbě této stravy pro pejska?

Od špinavé misky k vegetariánství

V dřívějších dobách přebýval pes u boudy venku u domu a dostával do špinavé misky zbytky od večeře. To, co dříve bylo standardem, se s novou dobou naštěstí mění. Dnes uvědomělí majitelé psů myslí nejen na hygienu svých svěřenců a misku pravidelně vymývají, ale také na jídelníček, který zohledňuje potřeby i věk psů. Řada firem nabízí kvalitní suché i konzervované krmivo přesně na míru jednotlivým plemenům, které zohledňuje jejich stáří. Existují varianty pro štěňata, dospělé, staré psy i ty nemocné. Tyto psí směsi neobsahují chemikálie, koření nebo nezdravé soli.

Mohlo by vás zajímat:  Nemoci se nevyhýbají ani domácím mazlíčkům. Některé typy se mohou přenést na člověka
Zdroj obrázku: Freepik

Musí pes maso?

Stejně jako se vyvíjejí lidské stravovací návyky, mění majitelé psů jídelníček svých mazlíčků. Nejnovějším trendem je psí vegetariánská strava, která po vzoru lidské neobsahuje maso. Pro mnoho lidí je vegetariánství volbou více etickou než zdravotní. Ale je možné provést tuto změnu u psa? Nebude trpět nedostatkem potřebných živin? O změnách je dobré se poradit s veterinářem. Protože je pes masožravec, náhlé změny v jídelníčku a přechod z masité stravy na ovocno-zeleninovou by mu mohl vážně ublížit.

Mohlo by vás zajímat:  Skořice je víc než obyčejné koření. Málokdo ví o jejích jedinečných účincích na lidské tělo

Pes jako relativní masožravec

Oproti kočce, která je na masu závislá, je pes relativní masožravec. Z tohoto pohledu je nutné psovi zajistit dostatek sacharidů, bílkovin, tuků, vitamínů a minerálů a samozřejmě vody. Nahradit bílkoviny a tuky lze rostlinnými náhražkami a suplementací, je však sporné, zda psovi takto složená strava bude vyhovovat. Navíc pes potřebuje pro zdraví svých zubů žvýkat, je tak nutné zohlednit i toto riziko.

Zdroj: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2022/apr/13/vegan-diets-are-healthier-and-safer-for-dogs-study-suggests
Přidat na Seznam.cz