Mosquito Drinks Blood From Human Body

Víme, proč komáři rádi lítají okolo našich uší. Za vše může chemie

Odpočinek a volný čas v přírodě je během léta jednou z věcí, na které se všichni těšíme. Komáři, kteří bzučí kousek od vašich uší, nám mohou tento čas znepříjemnit. Obvykle se drží v okolí uší, což je velmi nepříjemné. Víte, proč to komáři dělají? Touto otázkou se zabýval Michael Riehle z americké univerzity v Arizoně.

Vědci dosud objevili 40 rodů a přibližně 3,5 tisíce druhů komárů na světě. Samice se hodně liší od samců, což všichni víme. Samce lidská krev příliš nezajímá a jsou mnohem větší než samice. Na druhou stranu samice jsou naším hlavním problémem, protože potřebují krev na plození dalších komárů. Pro tvorbu vajíček totiž potřebují výživu krevních bílkovin z lidí a některých zvířat.

Mohlo by vás zajímat:  Pozvěte na svoji zahradu zvířecí přátele, pomohou v boji proti škůdcům

Jak si komáři vybírají svou oběť?

Samičky komárů se soustředí na oxid uhličitý potenciální kořisti. Ten vzniká při výdechu vzduchu. Komár vstříkne při vpichu do krve sliny, aby se nesrazila. Svědivé místo na kůži je výsledkem poškození kůže a reakce na sloučeniny ve slinách hmyzu. Z tohoto důvodu si vás samička komára vždy spolehlivě najde a vždy vás bude kousnutí hodně svědit.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč komáři létají kolem obličeje?

Odpověď na tuto otázku je poměrně jasná. Komáry zajímá hlavně oxid uhličitý, který vydechujeme nosem a ústy. Kolem obličeje se nachází nejvyšší koncentrace oxidu uhličitého, a proto se komáři drží právě kolem našeho obličeje. Podle vědců existují i další faktory, jako je genetika nebo strava jedince. Špatnou zprávou je, že tomu nemůžete nijak zabránit. Jedinou možností je použít repelent. Určité vůně odradí komáry a naznačí jim, že si mají najít jinou oběť.

Mohlo by vás zajímat:  Mlsejte zdravě. Para ořechy jsou skvělou svačinkou plnou důležitých živin

Proč komáři bzučí?

Za nepříjemné zvuky, které nemáme rádi a dávají nám najevo, že máme ve své blízkosti komára, mohou jejich křídla. Komár během letu mává křídly asi 500krát za vteřinu. Tento pohyb přitom vydává zvuky o frekvenci 450 až 500 Hz, které odpovídají za nepříjemné bzučení, které posloucháme během celého léta.

Zdroj: https://www.livescience.com/why-mosquitoes-buzz-near-ear.html
Přidat na Seznam.cz