Moderní stravovací plán nazýváme dietou, ale zhubnout nám nepomáhá. Navíc je pro většinu populace zbytečný

Bezlepková dieta znamená, že ze své stravy musíte vypustit obilné produkty a nejen ty. Lepek se totiž vyskytuje také v jiných potravinách, dokonce sladkostech nebo uzeninách. Při bezlepkové dietě je tak nutné číst etikety a věnovat pozornost tomu, co vlastně jíte. Bezlepková dieta nemusí být vůbec nudná, můžete si udělat chutná jídla, která ocení také ti, kteří dietu držet nemusí, ale chtějí změnu v jídelníčku.

Jaké mýty kolují ohledně bezlepkové diety?

Bezlepkovou dietu drží hlavně lidé, kteří mají intoleranci lepku, nebo ti, kteří trpí celiakií. Takových lidí není na světě mnoho, ale spousta z nás lepek vyřazuje z jídelníčku preventivně, aby si pročistili tělo. Dělají to hlavně kojící maminky, protože lepek většinou vadí malým dětem. Jedinou cestou, jak si ulevit, je právě bezlepková dieta. Tato dieta z vašeho života vyloučí spoustu potravin.

Některé produkty nejsou vhodné vůbec a lidé s celiakií tak většinou zamíří do části obchodu, kde se nabízejí jen bezlepkové suroviny. Bohužel to není dieta, která by byla zdravá, protože i v bezlepkové formě existují sladkosti nebo jiná jídla, která vidíte i v běžných restauracích a se zdravým životním stylem nemají nic společného.

Zdroj obrázku: Freepik

Dieta umožní zhubnout, ale není to její priorita

Lepek se objevuje nejen v obilných výrobcích, ale mnoho lidí si to myslí. Je to mýtus, který je opředený hned několika studiemi, které ale nejsou odborného původu. Celiakie je nemoc, která může být velmi nebezpečná. I malé množství může napáchat v organismu spoustu škod. Nemusíte se ale omezovat, protože i v bezlepkové formě najdete mnoho chuťovek, které vám nahradí například sladkosti.

Hotové bezlepkové výrobky bývají dražší než standardní produkty, ale u jiných to bude zase naopak. Navíc si jídlo můžete od začátku připravit doma, takže tím ušetříte mnoho peněz. Je to stejné jako u klasického jídla. Navíc i u této diety si můžete pochutnat na pokrmech. Správný výběr produktů a také dochucení udělá divy.

Zdroj: https://www.verywellfit.com/gluten-free-diet-pros-and-cons-4691131
Přidat na Seznam.cz