Different Types Bread Made From Wheat Flour

Moderní stravovací plán nazýváme dietou, ale zhubnout nám nepomáhá. Navíc je pro většinu populace zbytečný

Bezlepková dieta znamená, že ze své stravy musíte vypustit obilné produkty a nejen ty. Lepek se totiž vyskytuje také v jiných potravinách, dokonce sladkostech nebo uzeninách. Při bezlepkové dietě je tak nutné číst etikety a věnovat pozornost tomu, co vlastně jíte. Bezlepková dieta nemusí být vůbec nudná, můžete si udělat chutná jídla, která ocení také ti, kteří dietu držet nemusí, ale chtějí změnu v jídelníčku.

Jaké mýty kolují ohledně bezlepkové diety?

Bezlepkovou dietu drží hlavně lidé, kteří mají intoleranci lepku, nebo ti, kteří trpí celiakií. Takových lidí není na světě mnoho, ale spousta z nás lepek vyřazuje z jídelníčku preventivně, aby si pročistili tělo. Dělají to hlavně kojící maminky, protože lepek většinou vadí malým dětem. Jedinou cestou, jak si ulevit, je právě bezlepková dieta. Tato dieta z vašeho života vyloučí spoustu potravin.

Mohlo by vás zajímat:  Jak na neohleduplného souseda: Jeho záhon na balkoně je noční můra

Některé produkty nejsou vhodné vůbec a lidé s celiakií tak většinou zamíří do části obchodu, kde se nabízejí jen bezlepkové suroviny. Bohužel to není dieta, která by byla zdravá, protože i v bezlepkové formě existují sladkosti nebo jiná jídla, která vidíte i v běžných restauracích a se zdravým životním stylem nemají nic společného.

Zdroj obrázku: Freepik

Dieta umožní zhubnout, ale není to její priorita

Lepek se objevuje nejen v obilných výrobcích, ale mnoho lidí si to myslí. Je to mýtus, který je opředený hned několika studiemi, které ale nejsou odborného původu. Celiakie je nemoc, která může být velmi nebezpečná. I malé množství může napáchat v organismu spoustu škod. Nemusíte se ale omezovat, protože i v bezlepkové formě najdete mnoho chuťovek, které vám nahradí například sladkosti.

Mohlo by vás zajímat:  Každý druh dýně najde jiný způsob využití

Hotové bezlepkové výrobky bývají dražší než standardní produkty, ale u jiných to bude zase naopak. Navíc si jídlo můžete od začátku připravit doma, takže tím ušetříte mnoho peněz. Je to stejné jako u klasického jídla. Navíc i u této diety si můžete pochutnat na pokrmech. Správný výběr produktů a také dochucení udělá divy.

Zdroj: https://www.verywellfit.com/gluten-free-diet-pros-and-cons-4691131
Přidat na Seznam.cz