Apples Treee

Vedle jabloní se nevyplatí vysazovat třešně ani ořešák

Jabloně patří mezi tradiční ovocné stromy, které nechybějí snad v žádné užitkové zahradě. Tento strom je nejvíce pěstovanou ovocnou dřevinou v mírném pásu. Jedná se zároveň o dřevinu pylodárnou a nektarodárnou. Podařilo se vyšlechtit více než deset tisíc kultivarů a odrůd. Jabloním se daří tam, kde mají dostatek slunce a dobře propustnou zeminu. Co byste neměli vysazovat do jejich blízkosti?

Jak pěstovat jabloně

Když sázíme mladou jabloň, doporučuje se obalit kmen pletivem, aby se k němu nedostali škůdci v podobě hlodavců. Jabloním prospívá mírně vlhká půda, přičemž intenzivní zálivku je třeba dodržovat po vysazení. Měli byste je pravidelně hnojit organickými hnojivy a dopřát jim dvakrát za rok řez koruny. A to na jaře, kdy je nutné korunu prosvětlit, odstranit suché větve. Další řez přichází na řadu v létě, abyste poskytli dostatek světla dozrávajícímu ovoci. Tehdy je třeba odstranit přerostlé výhony, takzvané vlky, které brání přístupu slunečních paprsků do koruny jabloně.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat jahody?
Zdroj obrázku: Freepik

Které stromy nepěstovat v blízkosti jabloní

Jabloňový sad je pastvou pro oči, zejména na jaře, kdy všechno kvete. Mnoho zahrádkářů chce ze svého pozemku vytěžit co nejvíce, a tak k jabloním vysadí zároveň i třešně. Dobrý nápad to ale není, protože stromy si vzájemně konkurují. A pak se nedočkáte bohaté úrody ani u jednoho z nich.

Pozor na juglon

Nevhodné je k jabloním dávat ořešák. Tento strom by měl být solitérem. Je poměrně velký a robustní a jabloním se pod ním nebude moc dobře dařit. Kromě toho ořešák obsahuje látku juglon, která brání růstu a rozvoji většiny rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Svařené víno zahřeje během chladných dnů, na tělo působí blahodárně

Juglon se uvolňuje do půdy ze spadaného listí nebo je smýván ze živých listů při dešti. V některých rostlinách juglon způsobí, že v nich neprobíhá správná výměna kyslíku a oxidu uhličitého, což vede k horšímu průběhu syntézy a k omezené energii. Napadené rostliny pak neprospívají, chřadnou, a mohou dokonce odumřít.

Zdroj: https://www.albrechtsnursery.com/resources.phtml/companion_planting_vs_grass_around_fruit_trees
Přidat na Seznam.cz