Top View Coffee Powder Beans

Káva je pro rostliny cenným hnojivem i výborným mulčem

Káva, káva, káva… Po ránu snad nic jiného nepomůže. Je jedno, zda preferujete turka, espresso, latte macchiato, či jinou kávu. Sedlina se nakonec nahromadí a mnozí ji jen tak vyhodí do koše. Při příští přípravě kávy myslete na to, že se dá ještě dobře využít.

Rozmanité využití

Už se mnohdy prokázalo, že káva je pro rostliny nepostradatelným společníkem. Kompostování kávové sedliny je velmi jednoduchá záležitost. Jen je za potřebí ji promíchávat i s jinými složkami vhodnými ke kompostování. Dejte si pozor na to, abyste ji zbytečně dlouho neskladovali doma. Stejně tak hlídejte množství, protože by se nemusela vůbec rozložit. Káva dodá rostlinám:

  • vitamín B1, B2, B3 a B5,
  • kyselinu listovou,
  • mangan,
  • draslík,
  • hořčík.
Mohlo by vás zajímat:  Kyselina mléčná odpuzuje klíšťata. Použít ji můžeme dvěma způsoby

Sedlina má kyselejší pH, takže je výborným hnojivem pro acidofilní rostliny jak v domácnosti, tak na zahradě. Nemusíte se bát ji přidat k ovocným stromům nebo k zelenině. Nejvíce ji zbožňují jahody, mrkev nebo okurky.

Zdroj obrázku: Freepik

Bojovník proti vysychání půdy

Káva se nepoužívá pouze k uvolnění bolesti hlavy, dodání energie či živin rostlinám. Je i výborným bojovníkem, který zlepší strukturu substrátu, zároveň jej provzdušní a obohatí. Stačí, když ji nasypete párkrát měsíčně na substrát a zapracujete ji. Zemina tak získá lepší vlastnosti a rostliny porostou jako divé.

Mohlo by vás zajímat:  Mulčování kůrou je praktické a propůjčí zahradě estetický vzhled

Káva jako mulč

Už jste někdy slyšeli o tom, že by se z kávové sedliny dal připravit mulč? Nevadí. Doma ji usušíte a před deštěm nebo zálivkou ji nasypete k rostlinám a vše zakryjete mulčovací kůrou. Sedlina se pomalu rozloží a uvolní do půdy dusík a jiné živiny.

Abyste si vyrobili mulč, nepotřebujete nutně sedlinu, ale postačí vám i čerstvá káva. V případě, že máte doma menší zásobu zvětralé kávy, můžete ji použít i k tomuto účelu. Využít ji jde k rajčatům, ředkvičkám, borůvkám, růžím a hortenziím.

Zdroj: https://www.thespruce.com/using-coffee-grounds-in-your-garden-2539864
Přidat na Seznam.cz