Radishes Orchard Urban Garden

Ve stínu na zahradě poroste řada druhů zeleniny i některé bylinky

Pokud jde o zahradničení, sluneční světlo je často považováno za životně důležitý prvek pro růst a vývoj rostlin. Ne všechny druhy zeleniny však vyžadují přímé sluneční světlo, aby prospívaly. Ve skutečnosti se některá zelenina dokáže přizpůsobit a vzkvétat ve stinnějších podmínkách. Ať už máte omezený venkovní prostor, balkon nebo zastíněnou zahradu, tento článek vám představí výběr zeleniny, která může růst bez potřeby hojného slunečního světla.

Listová zelenina i bylinky

Listová zelenina, jako je hlávkový salát, špenát a kapusta, je vynikající volbou jako druh tolerantní vůči stínu. Tyto rostliny preferují chladnější teploty a snesou i částečný stín. Ve skutečnosti může nadměrné vystavování slunci způsobit jejich vadnutí nebo vznik hořké chuti.

Mohlo by vás zajímat:  Známá tiktokerka prozradila trik, díky kterému vydrží salát čerstvý a křupavý až 30 dní

Mnohé bylinky jsou odolné vůči stínu a mohou prosperovat při omezeném slunečním záření. Máta, petržel, pažitka a koriandr jsou příklady bylin, které lze úspěšně pěstovat i ve stínu. Tyto aromatické rostliny ocení vystavení slunci, ale stále mohou vytvářet aromatické listy i v částečném stínu. Nezapomeňte jim poskytnout dobře odvodněnou půdu a pravidelnou zálivku, abyste zajistili jejich zdravý růst.

Zdroj obrázku: Freepik

Ředkvičky, houby a jarní cibulka

Ředkvičky jsou rychle rostoucí kořenová zelenina, která je známá svou křupavou strukturou a pikantní chutí. Jsou vhodné pro pěstování ve stínu, protože vyžadují jen minimální sluneční světlo. Zasaďte je do volné, dobře propustné půdy a za pár týdnů budete mít bohatou úrodu.

Mohlo by vás zajímat:  Sklizeň rajčat

Na rozdíl od tradičních rostlin se houby při fotosyntéze nespoléhají na sluneční světlo. Místo toho se jim daří v tmavém, vlhkém prostředí. Pokud máte na zahradě zastíněný kout nebo ještě lépe temný a vlhký sklep, zvažte pěstování hub. Na výběr jsou různé druhy, například hlíva ústřičná nebo shiitake. Pěstování hub obvykle zahrnuje zajištění správné vlhkosti, teploty a vhodného substrátu pro jejich růst.

Jarní cibulka je všestranná zelenina, kterou lze pěstovat na stinných místech. Má relativně krátkou vegetační dobu a lze ji sklízet v různých fázích zralosti. Přestože jarní cibulka preferuje trochu slunečního záření, snese i částečný stín. Zasaďte ji do dobře propustné půdy a zajistěte jí pravidelnou zálivku, abyste zajistili stabilní růst a nepřetržitý přísun čerstvé jarní cibulky.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/plants/10-best-vegetable-crops-for-shade/
Přidat na Seznam.cz