Milled Rice Bowl Wooden Spoon Black Cement Floor

Rýžová voda je ideálním hnojivem pro pokojové rostliny

Pokojové rostliny v interiéru zlepšují ovzduší a zpříjemňují jeho celkovou atmosféru. Do místnosti dokážou vnést přírodní prvek a je jedno, jestli si vyberete některý ze sukulentů, nebo dáte přednost třeba orchidejím. V každém případě je nutné o pokojovky pečovat, aby se vám odměnily bujným růstem. Znamená to také je pravidelně hnojit. Víte, že vám k tomu pomůže voda z rýže?

Co všechno obsahuje rýžová voda

Zatímco v tuzemsku se odnepaměti používala ke zkrášlování voda z růží, v dalekém Japonsku nedali dopustit na vodu z rýže. Oplachovali si s ní obličej, aby získali mladistvý vzhled, umývali si jí vlasy nebo ji přidávali do koupele pro zlepšení vitality pokožky.

Mohlo by vás zajímat:  Hraboše pomohou ze zahrady vystrnadit fyzické bariéry a přírodní repelenty

V rýžové vodě je totiž obsažen inositol, což je vitamín ze skupiny B. Říká se mu také vitamín mládí, protože dokáže obnovit poškozené části vlasů. Působí zároveň i jako prevence. Škrob v rýžové vodě redukuje produkci kožního mazu.

Zdroj obrázku: Freepik

Rýžová voda jako hnojivo

Kromě péče o tělo je možné rýžovou vodou hnojit rostliny. Pomáhá jim totiž v boji proti případným škůdcům a nemocem. Roztok má mírně alkalické pH, což příznivě ovlivňuje zeminu, ve které rostliny rostou. Umožňuje jim to také lépe vstřebávat živiny, které v půdě jsou.

Mohlo by vás zajímat:  Jablečný ocet překvapí svými účinky. Celá domácnost se díky němu bude jenom blýskat

Jak si doma připravit rýžovou vodu

Nejjednodušší způsob, jak získat rýžovou vodu, je slít ji při vaření. Stejný účinek ale bude mít i tehdy, když jeden hrnek suché rýže zalijete dvěma decilitry vody a necháte aspoň čtvrt hodiny odstát. Voda by měla získat mléčné zabarvení.

Před použitím připraveného nálevu z rýže je třeba ho ještě vodou zředit. Pak už s ním můžete pokojové rostliny zalévat. Rýžovou vodu lze využít i k postřiku rostlin. Nejlepším časem pro aplikaci je brzy ráno nebo pozdě odpoledne, kdy rostliny absorbují nejvíce živin. Z rýžového hnojiva proto získají co nejvíce. Dopřejte jim ho alespoň jednou za týden.

Zdroj: https://nnc.gov.ph/regional-offices/mindanao/region-ix-zamboanga-peninsula/6230-rice-water-is-also-good-for-plants
Přidat na Seznam.cz