Milled Rice Bowl Wooden Spoon Black Cement Floor

Rýžová voda je ideálním hnojivem pro pokojové rostliny

Pokojové rostliny v interiéru zlepšují ovzduší a zpříjemňují jeho celkovou atmosféru. Do místnosti dokážou vnést přírodní prvek a je jedno, jestli si vyberete některý ze sukulentů, nebo dáte přednost třeba orchidejím. V každém případě je nutné o pokojovky pečovat, aby se vám odměnily bujným růstem. Znamená to také je pravidelně hnojit. Víte, že vám k tomu pomůže voda z rýže?

Co všechno obsahuje rýžová voda

Zatímco v tuzemsku se odnepaměti používala ke zkrášlování voda z růží, v dalekém Japonsku nedali dopustit na vodu z rýže. Oplachovali si s ní obličej, aby získali mladistvý vzhled, umývali si jí vlasy nebo ji přidávali do koupele pro zlepšení vitality pokožky.

Mohlo by vás zajímat:  4 jednoduché způsoby, jak si zútulnit každé bydlení

V rýžové vodě je totiž obsažen inositol, což je vitamín ze skupiny B. Říká se mu také vitamín mládí, protože dokáže obnovit poškozené části vlasů. Působí zároveň i jako prevence. Škrob v rýžové vodě redukuje produkci kožního mazu.

Zdroj obrázku: Freepik

Rýžová voda jako hnojivo

Kromě péče o tělo je možné rýžovou vodou hnojit rostliny. Pomáhá jim totiž v boji proti případným škůdcům a nemocem. Roztok má mírně alkalické pH, což příznivě ovlivňuje zeminu, ve které rostliny rostou. Umožňuje jim to také lépe vstřebávat živiny, které v půdě jsou.

Mohlo by vás zajímat:  Pro přesazení tújí je jarní termín ideální. V létě budou v plné síle

Jak si doma připravit rýžovou vodu

Nejjednodušší způsob, jak získat rýžovou vodu, je slít ji při vaření. Stejný účinek ale bude mít i tehdy, když jeden hrnek suché rýže zalijete dvěma decilitry vody a necháte aspoň čtvrt hodiny odstát. Voda by měla získat mléčné zabarvení.

Před použitím připraveného nálevu z rýže je třeba ho ještě vodou zředit. Pak už s ním můžete pokojové rostliny zalévat. Rýžovou vodu lze využít i k postřiku rostlin. Nejlepším časem pro aplikaci je brzy ráno nebo pozdě odpoledne, kdy rostliny absorbují nejvíce živin. Z rýžového hnojiva proto získají co nejvíce. Dopřejte jim ho alespoň jednou za týden.

Zdroj: https://nnc.gov.ph/regional-offices/mindanao/region-ix-zamboanga-peninsula/6230-rice-water-is-also-good-for-plants
Přidat na Seznam.cz