Man Holding Fresh Beetroot

Domácí červená řepa potěší chuťové pohárky i naše zdraví. Pěstuje se téměř sama

Červená řepa patří mezi suroviny, které buď milujeme, nebo nesnášíme. O Velikonocích ji velmi často najdete na jídelních stolech. Můžete si ji připravit na několik způsobů, ale musíte dbát především na tom, abyste při práci s ní použili rukavice, protože obsahuje barvivo, které jde jen velmi těžko dolů. Proč se vyplatí červenou řepu konzumovat a jak si ji vypěstovat doma?

Červenou řepu si můžete snadno vypěstovat doma

Červenou řepu si můžete vypěstovat, protože je to studnice vitaminů a dalších látek, které jsou prospěšné našemu zdraví. Není náročná na pěstování a můžete si jí snadno zpestřit jídelníček. Udělejte si například pomazánku z červené řepy, která je velmi chutná. Jak ji v kuchyni využít? Na vašich záhonech může tvořit velmi zajímavou jedlou dekoraci.

Mohlo by vás zajímat:  Spadané listí na zahradě není odpad, najde ještě praktické využití

Má obrovské listy, které můžete použít i v kuchyni. Jsou velké a masité, stonky pak mohou mít různé barvy. Nejčastěji se v kuchyni používají listy a stonky. Mají velmi zajímavou chuť, která vám bude připomínat kedlubnu nebo špenát. Čerstvou listovou řepu seženete hlavně na farmářských trzích.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak jíst listovou řepu?

Listovou řepu si připravíte velmi snadno. Můžete ji přidat hlavně do salátů, kam ji stačí pouze natrhat, a nemusíte s ní mít žádnou práci. Zpestříte si jídelníček a lidé, kteří ji jedí, mohou objevit její přednosti. Budete se cítit lépe. Můžete ji konzumovat jen tak syrovou, ale hodí se také k zapékání nebo vaření. Stonky listové řepy doporučují i vyhlášení kuchaři. Někteří ji připravují stejně jako chřest – s křenovou nebo holandskou omáčkou.

Mohlo by vás zajímat:  Mrkev není jenom oranžová. Jinak zbarvené druhy prokážou zdraví mnohem větší službu

Zasít můžete přímo semena. Řepa je mrazuvzdorná a také je odolná vůči povětrnostním vlivům. V červnu se již můžete těšit na její listy, ale můžete ji vysévat až v červenci, jestli si ji chcete užít na podzim. Nemá žádné zvláštní požadavky na pěstování, ale má ráda větrná a slunná místa. Obsahuje mnoho vitaminů, které podpoří vaše zdraví. Bílkoviny, vápník nebo železo jsou živiny, které v červené řepě také najdete.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-beetroot/
Přidat na Seznam.cz