Bunch Fresh Avocados Organic Food Market

Pecku z avokáda lze ještě skvěle využít. Obohatí jídelníček a rozzáří vlasy i pleť

Avokádo se stalo populární zdravou potravinou po celém světě. Je to neobvyklé a dost kalorické ovoce, ale i tak se stalo složkou koktejlů, salátů, pomazánek a veganských dezertů. Jednou z jeho hlavních složek je voda, dokonce až 70 procent, obsahuje také spoustu tuku, vlákniny a mononenasycených mastných kyselin.

Avokádová pecka se dá jíst

O tomto faktu možná nyní slyšíte poprvé. Ale avokádová pecka se dá využít mnoha způsoby. Díky ní můžete například vytvořit lahodnou omáčku k enchiladas, stejně jako ženy v severním Mexiku. Chcete-li omáčce přidat zvláštní chuť, nastrouhejte vysušenou avokádovou pecku na jemném struhadle. K dochucení stačí přidat jednu čajovou lžičku nastrouhané pecky. Pozor však, abyste to nepřehnali, omáčka by mohla potom zhořknout.

Mohlo by vás zajímat:  Rýžová voda je ideálním hnojivem pro pokojové rostliny

Nejen dužina avokáda je pokladem dobrých mastných kyselin a vlákniny, ale také pecka tohoto plodu je plná živin. Zejména antioxidantů, které posilují imunitní systém a pomáhají předcházet kardiovaskulárním onemocněním. Fenolové sloučeniny obsažené v pecce mírní zánět a posilují imunitu. Polyfenoly zase hrají významnou roli v boji proti rakovině. Proto stojí za to přidat strouhanou avokádovou pecku do oblíbených koktejlů a oživit je tak o mikroelementy a živiny.

Zdroj obrázku: Pixabay

Využití najde i v kosmetice

Avokádové pecky jsou ideální i při výrobě přírodní kosmetiky a rituálech při péči o vaši krásu. Milovníci domácí kosmetiky si určitě přijdou na své, když zjistí, že z avokádové pecky lze vyrobit domácí přírodní šampon. Stačí vám litr vody a tři čisté vysušené pecky. Pecky nastrouhejte na hrubém struhadle, zalijte horkou vodou a chvíli povařte. Potom nechte hodinu vychladnout, přelijte do láhve a můžete používat.

Mohlo by vás zajímat:  Po vypití svého šálku dopřejte kávu také rostlinám. Povzbudí je k růstu

Avokádová semínka můžete použít také jako peeling. Sušenou avokádovou pecku rozdrťte v mixéru nebo nastrouhejte na hrubém struhadle a smíchejte s vaším oblíbeným kosmetickým olejem. Aplikujte takto připravenou směs na obličej a masírujte si konečky prstů krouživými pohyby pokožku. Kousky avokádové pecky vám pomohou zbavit se mrtvé epidermis, kosmetických zbytků a otevřou póry. Obličej bude po takové kúře svěží a jemný.

Zdroj: https://toughnickel.com/frugal-living/avocado-seed
Přidat na Seznam.cz