Cardamom Wooden Scoop Cardamom Wooden Shovel Gray Wooden Table

Vánoční koření provoní adventní čas pohodou. Jeho použití je prospěšné i pro zdraví

Jen těžko si lze představit přípravu pokrmů bez koření. K blížícím se Vánocům patří neodmyslitelně anýz, skořice, hřebíček, muškátový oříšek a zázvor. Jejich výrazná a lehce pikantní chuť obohacuje cukroví a vánoční pokrmy, je to ale také koření prospěšné pro zdraví. Zahřeje tělo, zlepšuje pohodu, napomáhá trávení a má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti.

Kardamom snižuje krevní tlak

Pokrmy ochucené malým množstvím tohoto koření lze podávat dětem, seniorům a pacientům na dietě. A jaké účinky má vánoční koření na zdraví? Kardamom má močopudné vlastnosti, snižuje krevní tlak, zabraňuje krevním sraženinám a agregaci krevních destiček. Muškátový oříšek je zdrojem antioxidantů, které pomáhají bojovat proti volným radikálům. Při zvýšené konzumaci ale může být škodlivý.

Mohlo by vás zajímat:  S tímto trikem pokvetou muškáty od jara do podzimu. Stačí počkat týden a použít

Hřebíček osvěžuje dech a zahřeje tělo, dochutí kompoty a svařené víno. Hodí se k pokrmům ze zvěřiny, vepřového nebo jehněčího masa. Jeho žvýkání nebo cucání pomáhá zmírňovat bolest zubů. Pokud ho zalijete medem a přidáte dva plátky pomeranče a necháte takto přes noc odstát, vyrobíte si domácí účinný sirup proti chřipce a nachlazení.

Zdroj obrázku: Freepik

Zázvor bojuje proti virům

Zázvor zabraňuje zvracení po anestezii a chemoterapii, zároveň zvyšuje chuť k jídlu a má protizánětlivé vlastnosti. Bojuje proti bakteriím a virům. Vyhnout by se mu ale měly těhotné nebo kojící ženy. Šafrán je afrodiziakum využívané od starověku. Zvyšuje hladinu serotoninu a dopaminu, čímž zlepšuje náladu a pomáhá udržovat emoční rovnováhu. Zklidňuje premenstruační napětí a má protirakovinné vlastnosti.

Mohlo by vás zajímat:  10 kroků pro šetrné zazimování bylinek

Anýz pomáhá zmírnit následky přejedení. Stimuluje sekreci žaludečních šťáv, snižuje plynatost a zažívací potíže. Skořice dokáže snižovat hladinu špatného cholesterolu, zrychluje metabolismus a podporuje tedy hubnutí. Také je účinným prostředkem proti akné, jelikož má antibakteriální vlastnosti. Může ale způsobovat alergie.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/cardamom-benefits, https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-health-benefits-ginger
Přidat na Seznam.cz