Flowering Christmas Cactus Schlumbergera Truncata Houseplant Closeup

Vánoční kaktus stěhování nesnese. Při správných podmínkách pokvete mnohem déle

Vánoční kaktus si spousta lidí kupuje těsně před Vánocemi. Zatímco jiné rostliny nejsou ochotny kvést v tomto období, vánoční kaktus rozvine květy právě během zimy. Nicméně abyste se co nejdéle těšili z krásných květů, musíte dodržovat určitá pravidla.

Péče o kaktus

Vánoční kaktus obvykle kvete na konci listopadu a začátkem prosince, kdy jiné rostliny nemají v plánu nás těšit ozdobnými květy. Rostlina netoleruje přímé slunce, ale vyžaduje jasné místo nebo polostín. Jelikož je tato rostlina obvykle převislá, je dobré ji umístit do květináče, který jí takový růst umožní.

Mohlo by vás zajímat:  Olejové skvrny na dlažebních kostkách lze vyčistit jednoduchou metodou

Tato vánoční rostlina je velmi citlivá na změnu místa. Při změně polohy bude rychle reagovat opadáváním pupenů. Proto když se na vánočním kaktusu objeví první známky kvetení, za žádných okolností rostlinu nepřemisťujte. Změnu polohy je dobré si rozmyslet ještě před zimou. Zatímco jiné rostliny v tomto období přecházejí do odpočinku, vánoční kaktus je nejvíce aktivní a zároveň nejcitlivější.

Zdroj obrázku: Freepik

Zalévání během kvetení

Substrát v květináči, ve kterém kaktus roste, by měl být neustále mírně vlhký. I když vánoční kaktus toleruje periodický nedostatek vody docela dobře, a dočasné sucho ho může dokonce stimulovat k růstu, nestojí za to zapomínat na pravidelné zalévání, hlavně v době, kdy rostlina kvete. Měli byste ji zalévat systematicky jednou za dva týdny a krmit kvalitním tekutým hnojivem.

Mohlo by vás zajímat:  Kroucení listů monstery ukazuje na nedostatek vlhkosti ve vzduchu i v substrátu

Při koupi vánočního kaktusu nezapomeňte, že během přepravy z obchodu nebo květinářství do vašeho bytu je dobře ho ochránit před nízkou teplotou. Například zabalením do tlustého papíru nebo plastového sáčku. Pokud si přejete mít tuto rostlinu doma, je dobré vyhradit jí místo ještě před nákupem. Po přinesení domů je nejlepší vánoční kaktus dát rovnou na místo, na kterém ho plánujete pěstovat.

Zdroj: https://succulentsbox.com/blogs/blog/how-to-make-christmas-cactus-bloom-several-times-a-year
Přidat na Seznam.cz