Beautiful Bush Yellow Roses Spring Garden Rose Garden Background Wallpaper

Japonská růže bude ozdobou po celé léto. Její květy i plody zazáří v každé kuchyni

Japonská růže má kromě okrasných vlastností i mnoho praktických využití. Je velmi nenáročná na pěstování a ve srovnání s jinými růžemi jen zřídka podléhá chorobám a škůdcům, proto je tato růže ideální jako okrasa zahrady.

Umístění růže na zahradě

Keře růží nejsou příliš citlivé na nízké teploty a je nepravděpodobné, že by zmrzly. Při výběru místa by mělo být zvoleno to, které je nejslunnější v zahradě. Aby krásně rostly a kvetly, měly by být zasazeny v úrodné půdě, ale pokud je zasadíte na chudší místa, nebude jim to vadit. Nevyhovují jim mokřady.

Mohlo by vás zajímat:  Chcete se inspirovat u nejlepších? Navštivte Květnou zahradu v Kroměříži

Správná péče o japonskou růži

Hnojení můžete provést pomocí hnoje nebo kompostu zhruba jednou za 2–3 roky. Půdu kolem vysazených mladých keřů je potřeba mulčovat. Tyto keře špatně snáší plevel. Japonská růže, stejně jako jiné druhy růží, může padnout za oběť mšicím. Pokud je výskyt těchto škůdců vysoký, použijte chemické prostředky určené k boji proti nim.

Zdroj obrázku: Freepik

Využití růže na zahradě

Tato růže může mít v zahradě mnohostranné využití. Můžete z nich vytvořit krásný živý plot, který bude kvést celé léto. Je to i medonosná rostlina, protože má dlouhou dobu kvetení. Velmi krásně vypadá i jako samostatně vysazený keř v trávníku. Tato rostlina může být užitečná i v sadu, kde bude tvořit obranný živý plot, a navíc plodí ovoce a cenné květy ke zpracování.

Mohlo by vás zajímat:  Nádherné hortenzie mohou namísto kvetení strádat. Nejčastějším problémům lze předejít

Použití okvětních lístků

Přestože růže není vhodná k přímé konzumaci, může mít i velké využití v kuchyni. Plody tvoří z 60–70 % dužina a lze z nich vyrábět vynikající zavařeniny, šťávy, džemy a další. Jsou velmi zdravé, obsahují hodně cukru, karotenu a čtyřikrát více vitaminu C než černý rybíz. Plody jsou součástí mnoha léků, bylinných směsí, doplňků stravy a kosmetiky. Okvětní lístky japonské růže mají také širší využití. Lze z nich připravit lahodnou šťávu. Sušené lístky se používají například k ochucení cukru nebo pečiva.

Zdroj: https://www.thespruce.com/japanese-rose-growing-tips-2132720
Přidat na Seznam.cz