Christmas Poinsettia Ceramic Pot (1)

Vánoční hvězda vytvoří tu pravou sváteční atmosféru. Při správné péči bude ozdobou po dlouhé týdny

Pryšec nádherný nebo také vánoční hvězda patří mezi oblíbené rostliny, které zdobí vánoční stůl. Má totiž krásné vzezření a vyniká červeno-zeleným zbarvením, které odkazuje na advent a vánoční svátky. Vánoční hvězdy jsou proto v nabídce supermarketů, hobbymarketů, zahradních center i k dostání v malých květinářstvích. Jak vybrat nejlepší exemplář, který vydrží po celé svátky? Jaké kousky je vhodnější nekupovat, protože by nevydržely a skončily rychle v koši?

Nádherná díky patřičné péči

Nic nesymbolizuje více začátek adventu než regály plné květníků s poinsettiemi, jak se vánočním hvězdám rovněž říká. Objevují se na pultech hned na začátku prosince, rostliny mívají sytě zelené listy a zářivě červené listeny. Tvoří působivou živou dekoraci a pomáhají navodit atmosféru adventu, v Mexiku se o Vánocích objevovaly pryšce už v 16. století. Leckdy ale po pár dnech shodí listy, uvadnou květy a vánoční hvězda skončí na kompostu nebo v bioodpadu. Důvodem je neadekvátní péče, kterou rostlina potřebuje pro svůj růst.

Mohlo by vás zajímat:  Nejen řezané květiny jsou krásným dárkem. Rostliny v květináči budou těšit obdarovaného mnohem déle
Zdroj obrázku: Freepik

Zdravý vzhled už v obchodě

Vánoční hvězda musí vypadat pěkně a zdravě už při koupi v obchodě, rozhodně není záhodno kupovat exempláře se zažloutlými listy nebo rostlinu, která začíná opadávat. Rozhodně nelze počítat s tím, že se její stav v domácím prostředí zlepší. Nezlepší, proto je důležité prohlédnout listy a pupeny. Listy musí být svěží a zelené, pevné na povrchu, naopak poupata žlutozeleného zbarvení se musí vyjímat uprostřed červených listenů. Po příchodu domů rozhoduje umístění, vánoční hvězda má ráda světlé a teplé místo, kde nehrozí průvan ani chlad. Rozhodně se nesmí dávat k oknu nebo ke dveřím.

Mohlo by vás zajímat:  Hnojivo z jablečných slupek podpoří zamiokulkas v růstu

Teplo za všech okolností

Už převoz rostliny může být pro poinsettii smrtelný. Nesnese totiž chlad a teploty pod 15 stupňů Celsia. Přesun z pultů obchodů v minusových mrazech je problematický, rostlinu proto dobře zabalte do papíru, nenechávejte ji v autě během dalšího nakupování a snažte se pobyt v chladu zkrátit na minimum. Vánoční hvězda nesnese sucho, ale nemá ráda ani přílišné zalévání. To platí i při výběru v obchodu, když je květník příliš lehký nebo naopak příliš těžký, kupte rostlinu jinde. Sucho i přemokření vedou u pryšců k rychlému uvadnutí.

Zdroj: https://extension.umn.edu/houseplants/poinsettia
Přidat na Seznam.cz