Poinsettia 3024434 1920

Vánoční hvězda je symbol svátků, vykvete jenom při správné péči

Vánoční hvězda, nebo také krásný pryšec, se v našich domácnostech stejně jako i v mnoha dalších zemích už dlouho využívá jako vánoční dekorace. Pro její oblíbenost se jí každý rok prodá tisíce ne-li miliony kusů, koupit ji ale stačí jednou, jelikož má schopnost vydržet celý rok a na Vánoce znovu rozkvést. Jen to chce tu správnou péči a vědět, co si k ní můžete dovolit a co už ne.

Pečujte o ni s láskou

Vánoční hvězda má ráda průměrné teploty, netoleruje mráz a průvan. Nemusíte jí ale zatápět příliš, kolem 20 stupňů Celsia pro ni bohatě stačí.  V bytě vyžaduje jasnou polohu, ideální je západní stěna trochu dál od okna. Vystříhejte se častému zalévání, rostlině stačí voda jednou týdně. Naopak časté odumírání rostlin má příčinu právě v přílišné vlhkosti substrátu, který u rostlin podporuje vznik plísní a různých chorob. Později během roku můžete občas k zálivce přidat hnojivo pro kvetoucí rostliny, spěchat nemusíte, čerstvě zakoupené květiny ho zatím obsahují dostatek.

Mohlo by vás zajímat:  Kapradinám prospěje přírodní hnojivo připravené z bylinek nebo zeleniny
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Přezimování není věda

Ani správná péče o Vánoční hvězdu nezabrání rostlině, aby na konci zimy odkvetla. Je to pro ni přirozené a netřeba se ničeho obávat. Po odkvětu pro ni zvolte chladnější polohu. Na jaře ji seřízněte asi o 10 cm, přitom si ale dávejte velký pozor. Z rostliny bude vytékat mléko, které je jedovaté a může popálit pokožku, proto s ní zacházejte nejlépe v rukavicích. Mléko zastavíte ponořením do teplé vody. Rostlinu přesaďte do nové půdy a přes léto jí nezapomeňte zalévat. Můžete ji umístit i ven, kde může strávit období od května do září.

Mohlo by vás zajímat:  Seznamte se s ozdobným salátem, může udělat parádu v květináči lépe než běžné květiny
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Aby znovu vykvetla

Pro Vánoční hvězdu je nezbytné, aby měla dostatečně krátký den – tedy 8 až 9 hodin. Tma jí vyloženě prospívá a pokud ji chcete na Vánoce rozkvetlou, nezapomeňte od poloviny října pravidelně zatemňovat alespoň na 12 hodin (nejlépe od 5 večer do 8 ráno). Pro zakrytí nemusíte zatahovat závěsy, stačí rostlinu zakrýt tmavým kornoutem nebo papírovou krabicí tak, aby byla ve tmě alespoň 14 hodin. Pokud to vydržíte po dobu 2 měsíců, rostlina se vám odvděčí překrásnými červenými listy. 

Mohlo by vás zajímat:  Naučte se pěstovat orchideje, většinou postačí pouze správné umístění

 

Přidat na Seznam.cz