Beautiful White Amaryllis Flower Blooming Indoors Against Gray Wall Copy Space

Amarylky se objevují na parapetech stále více. Potřebují hodně slunce a vody

Éra orchidejí skončila? Může se to tak zdát, protože v poslední době se na tuzemských parapetech nejvíce objevují exotické krásky z jihu Afriky nebo tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky. Amarylky vynikají krásnými a velmi živými květy na dlouhých stvolech. Na pultech obchodů se objevují také kultivary amerického původu, které se prodávají pod názvem Hippeastrum. Jak se od sebe vzájemně odlišují?

Amarylky, nebo hvězdníky?

Záplavy květů a velká podobnost, přesto odlišné názvy? Amarylky jsou často zaměňované za hvězdníky, pocházejí ale z jižních oblastí Afriky, přičemž květy jsou drobnější a překrásně voní. Hippeastrum neboli hvězdníky jsou z tropů Střední a Jižní Ameriky, jejich květy nevoní. Hvězdníky mívají o poznání méně květů, ale jsou větší a výraznější. Častá záměna vede k tomu, že jsou obě skupiny nazývané jako amarylky, navíc jsou zaměňovány i v samotných obchodech. Zaměřit se je nutné na jejich péči, která je naštěstí obdobná.

Mohlo by vás zajímat:  Bonsaje vdechnou interiéru kouzlo exotiky. Začátečníci se mohou pustit do pěstování fíkusu
Zdroj obrázku: Freepik

Květy na konci podzimu

Amarylky a hvězdníky jsou k dostání v hobbymarketech i v zahradnických centrech, většinou se prodávají jako cibule v menším květináčku. Na pohled může vypadat cibule suše, proto se musí hned po zakoupení oživit pravidelnou zálivkou. Následně se přesadí do menší nádoby s vhodným substrátem. Zemina musí být lehká a úrodná, vespodu nádoby je třeba vytvořit drenáž z písku, kamínků nebo rozdrcených cihel. Nádoba se usadí na slunné stanoviště, rostlinám vyhovují teploty o něco vyšší, než jsou pokojové, asi 20 až 23 stupňů Celsia.

Mohlo by vás zajímat:  Na zamiokulkas můžete klidně zapomenout. Bez zálivky vydrží i dva měsíce

Pozor na hnilobu cibule

Jakou další péči amarylky a hvězdníky potřebují? Tyto rostliny rozhodně nejsou pro zapomnětlivce, protože potřebují pravidelně a hojně zalévat. Přesto ale je třeba obezřetnost, aby množství vody nebylo přílišné, pak může začít cibule hnít. Hnojit se musí každé tři týdny pomocí minerálního hnojiva. Oba druhy vykvétají v době pozdního podzimu, často zdobí parapety v období Vánoc. Odkvetlé květy se odstraňují po zaschnutí stejně jako stonek, aby cibule měla čas na regeneraci.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/plants/hippeastrum/growing-guide
Přidat na Seznam.cz