Plant Growth Farm With Sunlight Background

Vaječné skořápky umí nahradit květináče. Ušetří peníze, usnadní přesazování a hlavně vyživí rostliny

O tom, jak se dají využít vaječné skořápky při péči o rostliny, ví každý zkušenější zahrádkář. Mají mnoho užitečných látek, a proto by nikdy neměly končit v koši. Jejich použití je k účelu hnojení extrémně jednoduché. Buď je stačí nalámat do květináčů a na záhony, nebo je lze nadrtit a smíchat s vodou. Toto v podstatě běžné použití však není tím jediným, které existuje.

Nechte vejcím jejich tvar

Vaječné skořápky nemusí být jenom přírodním bezplatným hnojivem. Dokážou dokonce nahradit květináče. Pokud na letošní sezonu budete opět chystat sazeničky, je namístě mít připraveno i dost vaječných skořápek. Ty však nesmíte ani nasekat, ani nadrtit. Základem je nechat vejcím jejich tvar.

Mohlo by vás zajímat:  „Topit doma v krbu nebyl dobrý nápad. Je to sice levné, ale té práce a špíny okolo,“ shodují se manželé

Při rozklepnutí vajec proto směřujte nůž jen do horní části, tu odklopte a žloutek a bílek nalijte, kam potřebujete. Horní odloupnutou částí vajíčka můžete klasicky hnojit, spodní vypláchněte a dejte sušit. Právě ta se stane náhradou vašich květináčů. Jak by mělo vejce vypadat, vidíte na obrázku níže.

Zdroj obrázku: Freepik

Naplňte zeminou a sázejte

Co s rozklepnutými vejci, která stále mají svůj tvar, jenom jsou nahoře otevřená? To nejjednodušší. Začněte je plnit zeminou a následně do nich zasaďte naklíčená semena. Máte skvělou přírodní nádobu na pěstování vašich sazeniček. A kam takové vejce umístit? Samozřejmě do papírového plata, ve kterém jste vajíčka koupili. Usnadní vám to nejenom umístění sazeniček, ale i jejich transport.

Mohlo by vás zajímat:  Čajový sáček do koše nepatří. Na zahradě obohatí půdu a umí odehnat havěť

Jenom samá pozitiva

Právě jste ušetřili za květináče a také usnadnili transport všech sazeniček. Tím ale pozitiva nekončí. Samotné vaječné skořápky mají řadu prospěšných látek, které budou během pěstování předávat samotným sazenicím skrz zeminu. Také ve vaječných květináčích zajistíte správnou tvorbu kořenového systému.

Poslední pozitivum vás čeká při přesazování. Stačí si připravit klasický květináč nebo záhon, vzít celé vejce i se sazenicí a na několika místech narušit jeho strukturu. Buď zmáčknutím v dlani, nebo nožem, podobným způsobem jako při rozklepávání vajec. Takto připravenou sazenici i s ochrannou skořápkou zasadíte a necháte růst a při správné péči se můžete těšit ze skvělé úrody.

Zdroj: https://www.gardenbetty.com/starting-seeds-in-eggshells-cute-and-yes-even-practical/
Přidat na Seznam.cz