Garden Hose 413684 1280

Všeho moc škodí, i vody. Přílišnou zálivkou trpí kořeny, a tedy i celá rostlina

Všechny rostliny ve vaší domácnosti a zahradě potřebují závlahu – k tomu není potřeba být odborníkem na zahradu. V závislosti na jejich druhu, umístění a vystavování slunečnímu svitu musí být upraveno i množství vody, které jim dopřejte. Jeho nedostatek i nadbytek mohou být pro rostlinu škodlivé. 

Uvadají rostlině listy a našli jste plíseň? Asi jste květinu přelili

Vadnutí listů je sice nejčastěji spojováno s nedostatkem vody, opak ale může být pravdou. Přebytečná voda změní vzhled listů, stonky ztratí pružnost. Rostliny totiž k životu nepotřebují jen vodu a sluneční světlo, ale také kyslík. Pokud jsou kořeny plné vody, nemohou se dále vyvíjet a listy zvadnou.

Mohlo by vás zajímat:  Ostré nůžky jsou nejlepším pomocníkem k prodloužení životnosti tulipánů ve váze. Jeden střih a budou dokonalé
Zdroj obrázku: Pixabay

Dalším znamením jsou plísňové nemoci. Plíseň se objevuje hlavně mezi kořeny, takže ji sotva poznáte na první pohled. Pokud ale máte podezření, že má rostlina mnoho vody, vytáhněte ji z květináče – z kořenů rostlin v případě plísně ucítíte zápach. Pak je potřeba vyměnit půdu, ošetřit kořeny fungicidem a rostlinu dva týdny nezalévat. 

Kromě vadnutí mohou listy také padat – děje se to hlavně v zimě. Není to vždy známky nemoci, některé druhy rostlin vylučují staré a nemocné listy, aby je mohly nahradit novými. Pokud rostlinu přeléváte, poznáte to podle padání mladých listů, které jsou nevyvinuté. 

Mohlo by vás zajímat:  Okna lze nastavit na letní a zimní mód. Pomohou i osvědčené triky

Příliš nízká vlhkost vzduchu značí žloutnutí listů

Nadměrné přelévání může mít za následek také žloutnutí listů. Většina rostlin se vyznačuje krásnými, zelenými a efektními listy. Pokud ztratí svůj tvar a strukturu, může se jednat o přebytečnou vodu, která je může i trvale poškodit.

Zdroj obrázku: Pixabay

Někdy se při přebytku vody v půdě vytvoří mnoho kořenů, které mohou růst, deformovat se a ničit. Na jejich místě se vytvoří díry a výrůstky. Abyste přelévání rostlin zabránili, je potřeba ji umístit do vhodné nádoby, jejíž dno by mělo mít drenážní otvory. 

Přidat na Seznam.cz