Monstera Swiss Cheese Plant Monstera Monkey Mask Flower Pot

V zimě je idální čas pro tvarování rostlin do zajímavých forem. Nebojte se zapojit fantazii

V zimě můžete prořezávat popínavé a pokojové rostliny. Střih jim dodá krásný tvar a umožní jim krásně růst. Budou díky tomu velmi zdravé a kromě toho jim můžete dát nápaditou formu a trochu se pobavit. Potřebovat budete dobře nabroušené zahradnické nůžky, abyste je zbytečně netrápili. Čepel otřete tamponem namočeným v alkoholu, abyste předešli šíření bakterií, plísní a hub.

Geometrický řez

S prořezáváním tohoto typu můžete začít, až bude mít rostlina alespoň 25 cm. Pokud chcete tvarovat kužel, nechte spodní větve beze změny a ořízněte horní větve do požadovaného tvaru. Toto byste měli provádět dvakrát až třikrát za rok, ale ne na začátku podzimu, kdy jsou rostliny oslabené a mohly by snadno onemocnět. Spoléhat se ale nemusíte pouze na tento jediný tvar.

Mohlo by vás zajímat:  Také rostliny si zaslouží jednou za čas pořádnou očistu. Ke kráse napomůže i obyčejný banán

Chcete-li získat tvar koule, musíte nejprve vytvořit nohu, na které bude spočívat. Odstraňte spodní větve a výhonky, které vyrůstají z hlavního kmene. Poté se zbavte také postranních výhonků. Vystřihněte korunu do požadovaného tvaru a odřízněte větvičky mimo obrys předtím, než začnou dřevnatět. Pro tento typ tvarování jsou vhodné hlavně rychle rostoucí rostliny, např. čínská růže (ibišek), oleandr, vavřín nebo levandule.

Zdroj obrázku: Freepik

Obalování

Tvarování pomocí obalu je dobrý způsob pro rostliny, jejichž mladé větvičky jsou velmi měkké. Korunu jednoduše obalte gázou do požadovaného tvaru. Takto připravenou rostlinu zalévejte a přihnojujte jako obvykle. V létě ji dejte na terasu, balkon nebo zahradu. Větvičky se budou postupně proplétat. Po odstranění gázy můžete provést mírnou korekci tvaru. Bohužel tato forma brzy ztrácí svůj tvar, ale metodu můžete vyzkoušet na citronech, mandarinkách nebo olivách.

Mohlo by vás zajímat:  Na nenáročné kolopejky můžete občas i zapomenout, dopřejte jim ale dostatek světla

Pletení

Máte-li mladé výhonky vyrůstající ze země dlouhé cca 25 cm, nechte 3–4 silnější a zbytek odstraňte. Spodní větvičky odstraňte a horní zastřihněte. Jak budou růst, můžete je výhonky splést a svázat je měkkým provázkem, aby se tvar upevnil. Až si rostlina zvykne, můžete provázek odstranit. Jde o skvělou metodu u rostlin, jako je fíkus benjamín, oleandr nebo granátové jablko, u kterých dochází k rychlému dřevnatění stonků.

Zdroj: https://mapleandmainrealty.com/blog/posts/2016/01/08/keeping-houseplants-in-good-shape-during-the-winter/
Přidat na Seznam.cz