Aromatic 1851366 1280

Tři nenáročné bylinky, které vypěstuje i začátečník a hodí se do domácí lékárny

Že bylinky dokáží léčit, je stará známá věc. Už naše babičky věděly, kterou bylinku použít na jaký neduh a které se nejvíc vyplatí pěstovat na balkoně či na zahrádce. Pokud byste si také doma chtěli udržovat přírodní lékárnu, začněte s třemi bylinkami, které jsou nenáročné na pěstování – bazalku, libeček a šalvěj.

Bazalka usnadňuje trávení

Vše, co tyto rostlinky potřebují, je dostatek světla a pravidelná zálivka. Skrývají v sobě mnoho cenných a léčivých látek, olejů, flavonoidů a kyselin. Bazalka je známá jako královna bylin. Spolu s rozmarýnem, majoránkou a šalvějí se přidává do oblíbeného provensálského koření. Do jídel byste ji měli přidávat zejména proto, že usnadňuje trávení a vstřebávání živin. Snižuje horečku, má antidepresivní účinek, uklidňuje a pomáhá usnout.

Mohlo by vás zajímat:  I tmavé byty mohou zdobit krásné rostliny, některé druhy stinné prostředí milují
Zdroj obrázku: Pixabay

Libeček se často přidává do bujónových kostek. Jeho kořen má močopudný a detoxikační účinek, pomáhá odstraňovat toxiny z těla. Podporuje léčbu dny, ledvinových kamenů, revmatismu, zklidňuje záněty močového měchýře a má protiotokové vlastnosti. V minulosti byl také přidáván do infuzí, které měly zajistit lásku a náklonnost druhého člověka.

Šalvěj posiluje organismus

Šalvěj nás zachrání při silném pocení, usnadňuje trávení těžkých potravin, stimuluje sekreci trávicích šťáv a žluči. Pokud ji užíváme ve formě kloktadla, pomůže nám se zánětem krku, mandlí i dásní, s vředy a afty. Uleví od bolesti zubů, uklidňuje, redukuje stres a pomáhá lépe spát. U žen má příznivý vliv na problémy s menstruací a během klimakteria.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny, které svými květy vykouzlí z domova exotický kout plný barev
Zdroj obrázku: Pixabay

Pravidelné pití šalvějového čaje celkově posiluje organismus a funguje jako prevence proti nachlazení. Využívá se někdy jako podpůrná léčba závažných onemocnění, například při prodělání obrny nebo při rekonvalescenci po mrtvici. Pozor by si na šalvěj ale měly dát kojící ženy, protože za poměrně krátkou dobu zastavuje laktaci.

Přidat na Seznam.cz