Transplanting Seedlings Paper Cupspot With Young Sprout Cucumber Female Hand

V zimě čekají na pokojové rostliny velké výzvy. Při životě je může udržet správné umístění

Rostliny v květináčích milují světlo a slunce, ale nesmíte je vystavit přímo slunečním paprskům, protože by se jim mohly spálit listy. V zimě ale přirozeného světla ubývá, a proto je nasnadě přemýšlet nad tím, kam umístit rostliny, aby měly pořád zajištěné kvalitní podmínky k růstu.

Rostliny potřebují světlo, nedávejte je na okna, kde jsou závěsy

Co se týče umístění rostlin, rozhodně nepatří na parapety, kde máte silné závěsy nebo záclony, které nebudou propouštět dostatek světla. Nejvhodnější stranou pro rostlinky je ta jihovýchodní, ale samozřejmě ne každý bude mít tu možnost. Rostlinám můžete poskytnout také umělé světlo díky zářivkám. Listy květin pravidelně ošetřujte a zbavujte prachu, protože jinak rostliny snadno onemocnění a nevyrostou nové listy ani květy. Na některé stačí použít vlhký hadřík.

Mohlo by vás zajímat:  Listy pokojových rostlin si zaslouží pravidelnou péči. Rostliny rozzáří a udrží v kondici

Některé druhy rostlin také milují kropení, proto jim ho můžete občas dopřát. Rostliny jsou teplomilné, proto je vhodné jim zajistit správnou teplotu. V zimním období se bohužel teplota v domácnostech mění, a to není pro rostliny dobré. Čím je teplota nižší, tím méně se mají rostliny zalévat. Ideální teplota je mezi 18–20 stupni. Dávejte si pozor, abyste doma měli pravidelně vyčištěn vzduch, který rostliny potřebují. Květiny byste neměli dávat do blízkosti radiátorů, i když samozřejmě existují výjimky, které teplo milují.

Mohlo by vás zajímat:  Schnutí listů u palmy areky lze zastavit jednoduchou péčí
Zdroj obrázku: Freepik

Zajistěte vhodnou vlhkost a rostlinám se bude dařit

Při pořizování pokojových rostlin je nutné myslet nejen na to, kam je dáte, ale také na pravidelnou zálivku a jiné ošetření. Topení v zimě může velmi ovlivnit kvalitu vzduchu a také teplotu v domácnosti. Protože často přetápíme a zároveň nevětráme, snadno se stane, že rostlina nebude mít dostatečnou vlhkost a bude odumírat.

Jestli tomu chcete zamezit, bude nutné snížit teplotu a zároveň pravidelně větrat. Do místnosti můžete postavit sušák s vypraným oblečením, vhodné je dávat mokrý ručník na topení. Nádoby s vodou můžete umístit v blízkosti květin, v nejhorším případě si můžete zakoupit také elektrické zvlhčovače vzduchu.

Zdroj: https://hortology.co.uk/pages/the-complete-guide-to-planting-houseplants-in-pots-planters
Přidat na Seznam.cz