Basket Fresh Tasty New Potatoes

Domácí brambory jsou k nezaplacení. Při správném postupu se můžete těšit z bohaté úrody

V českém jídelníčku jsou brambory nedílnou součástí, bez které si nedokážeme mnoho pokrmů vůbec představit. Češi každý rok sní obrovské množství brambor na všechny způsoby. Jsou zdrojem nezbytných vitamínů, minerálů a živin, jako draslíku, hořčíku, železa, vápníku a fosforu. Brambory si ale můžete vypěstovat i na své zahradě, na pozemku, nebo dokonce na balkoně. Musíte se na to ale pořádně připravit a vzít v úvahu několik základních parametrů.

Jaké brambory zvolit?

Za velké pěstování brambor jsou pochopitelně zodpovědní zemědělci. To ale neznamená, že si nemůžete vypěstovat množství, které budete mít pro vlastní potřebu. Na tento úkol se musíte náležitě připravit. Důležité je zakoupit rané odrůdy brambor, tzv. sadbové brambory. Najdete je ve velkých zahradnictvích.

Mohlo by vás zajímat:  Jak efektivně zužitkovat zbytky z ovoce a zeleniny? Jedině v kompostu!
Zdroj obrázku: Freepik

Na co si dát pozor?

Rozmanitost je velmi důležitá. Obyčejné brambory, které koupíte v obchodě, doma nevypěstujete. Sadbové brambory by měly být středně velké a mít jasné rysy. Skladovat je musíte na tmavém a chladném místě. Pár dní před výsadbou je přendejte na teplejší místo s přístupem světla, ale nedávejte je přímo na slunce. To děláte proto, aby vyklíčily. Poté je můžete umístit do půdy.

Kdy brambory sázet a do jaké půdy?

Nejdůležitější je datum pěstování a půda. Nejlepší je začít koncem dubna nebo začátkem května. Teploty by se měly pohybovat kolem 10 °C. Brambory potřebují půdu s mírně kyselým pH a musíte ji pravidelně zalévat. Půdu byste měli ideálně připravit již na podzim (nakypřit a přihnojit hnojem). Na jaře přidejte trochu kompostu.

Mohlo by vás zajímat:  Jak si postavit skalku

Do připravené půdy musíte vyhloubit pár centimetrů dlouhé jamky a do každé nasypat malé množství popela. Brambory pak vložte do země, aby klíčky směřovaly nahoru. Sázejte je v řadách a ve velkých rozestupech, aby měly šanci pořádně se rozrůst. Po 15 až 20 dnech je zasypejte zeminou. Zemědělci doporučují každé tři roky změnit místo, na kterém tuto plodinu pěstujete. Půda se musí oživit. Toho docílíte tím, že jednou za pár let změníte místo pěstování.

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/potatoes
Přidat na Seznam.cz