Cucumber Seedlings Are Growing Selective Focus

Krásné pokojovky mohou zabíjet. Řada lidí pěstuje jedovaté rostliny, aniž o tom ví

V našich domovech většinou máme krásné rostliny, které slouží především jako dekorace. Někteří lidé si je pořizují také proto, že skvěle vyčistí vzduch, mnoho druhů se také hodí do tmavé a vlhké koupelny. Existuje ale spousta druhů rostlin, na které bychom si měli dávat pozor, protože jejich listy obsahují toxické sloučeniny, které jsou nebezpečné našemu zdraví.

Jaké rostliny patří mezi jedovaté a je nutné dávat pozor při jejich manipulaci?

Ve většině případů stačí jen olíznout list rostliny a objeví se zdravotní problémy. Ty je potřeba rychle vyřešit, protože některé rostliny mohou způsobit až smrt. Mezi jedovaté patří například oleandr. Je to okrasná rostlina, kterou najdete v mnoha domácnostech. Hodně lidí ji využívá jako živý plot, ale najdete ji také v bytech. Obsahuje srdeční glykosidy, které vyvolají křeče, zvracení nebo bolesti hlavy.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené kapradiny ozvláštní temnější interiér, přitom nemají vysoké nároky na pěstování

Kroton je další rostlina, kterou byste měli držet z dosahu dětí a zvířat. Vypadá sice nádherně, ale její míza je toxická. Podráždění kůže, puchýře nebo otravu může způsobit velmi snadno. Toulitka je rostlina v květináči, kterou si lidé pořizují často. Je krásná, ale bohužel také jedovatá. Obsahuje saponiny a při kontaktu s mízou způsobí vyrážku.

Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na diefenbachii nebo mírovou lilii

Okřídlený květ neboli mírová lilie patří mezi dekorativní rostliny, které jsou velmi oblíbené. Jsou nenáročné na pěstování, ale bohužel také jedovaté. Čistí vzduch od škodlivých látek, nesmí se vám ale její šťáva dostat do kontaktu s rukou nebo očima. Znemožňuje dýchání, a proto ji dávejte na místa, kam se nedostanou děti ani domácí mazlíčci.

Mohlo by vás zajímat:  Rozkvetlý balkón rozveselí celý dům, s těmito druhy nešlápnete vedle

Diefenbachie je oblíbená pokojová rostlina s obrovskými listy. Potřebuje hodně světla, ale jinak není náročná na pěstování. Obsahuje strychnin, což je silná toxická látka, která v nejhorším případě může i zabít. Při ošetřování takových rostlin mějte na rukou ochranné rukavice a umývejte si ruce.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/gardening/advice/g1174/deadly-poisonous-plants/
Přidat na Seznam.cz