Father Son Planting Tree

V září lze sázet některé dvouleté rostliny, stromy nebo trvalky

Prázdniny jsou u konce a září je v plném proudu. Většinou se právě tato doba vyznačuje sklizní dozrálého ovoce či zeleniny. Je ale důležité i přemýšlet do budoucna. Září je totiž ten nejlepší čas na to si rozplánovat, jak chceme, aby zahrada vypadala další sezonu. Podle toho pak také musíme rostlinky vysázet. Které jsou ale pro sázení v tuto roční dobu vhodné a jak na to? To a ještě více se dozvíte v dnešním článku. Čtěte dál.

Jak funguje vývoj dvouletých rostlin

Co se dvouletých rostlin týče, musíme brát v potaz, že i když je zasadíme na podzim, na jaře nám nevykvetou. Tyto rostliny mají totiž vývoj trochu jiný. První rok vyrostou výhonky a listy. Květů se dočkáme až v sezoně druhé. Právě tyto rostliny je nejlepší sázet již v červnu, ale pokud už máte připravené sazeničky, stihnou do půdy zakořenit, i když je zasadíte zhruba do půlky září. Mezi druhy dvouletých rostlin patří sedmikrásky, macešky či topolovky.

Mohlo by vás zajímat:  Barevné září: tyto druhy rostlin pokvetou i po skončení léta
pansy-flowers-field-blue-viola-flower-green-background-blurred-nature-background-with-bokeh-flowers-as-background
Zdroj obrázku: Freepik

Výsadba stromů a keřů závisí na opadávání

Výsadba stromů a keřů je v září samozřejmě také možná. Ve většině případů bychom však měli vybírat ty druhy, které neopadají. Z toho důvodu se mezi stromy často volí jehličnany a mezi keře zase druhy s tuhými listy, které bez problému odolají zimě. Stromy je pak dobré zakoupit v květináčích, kde už mají založený kořenový systém, který se pak do půdy pouze zapustí. V žádném případě je přes zimu v květináčích nenechávejte. Kořeny by úplně promrzly. Mezi druhy stromů, které můžete zvolit, patří borovice, jalovce či cypřiše. U keřů se také držte toho, že by měly být vysazeny do půlky září, aby si stihly správně vyvinout kořenový systém. Vhodné druhy zahrnují buxusy či rododendrony.

Mohlo by vás zajímat:  Každý zahrádkář se už těší na jaro. Ty nejoblíbenější květiny můžeme sázet hned v dubnu

Trvalky na okrasu

Vysadit samozřejmě můžete i trvalky, které vám budou zahradu zkrášlovat mnoho let. Každé jaro vám navíc krásně vykvetou bez dalšího sázení.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/what-to-plant-in-september
Přidat na Seznam.cz