Pestujme.cz Zakra Uvodni

Zalévání dešťovou vodou je volbou rozumu i srdce

Zalévání zahrad a zelených ploch je v lidské nátuře zakořeněno již tisíce let. Pro trávník a rostliny chceme to nejlepší a snažíme se je udržet zdravé a krásné. Co nás však rozděluje, je míra efektivity a ohleduplnosti k životnímu prostředí. Pokud vám není lhostejná udržitelnost a současně přemýšlíte nad tím, jak ušetřit peníze, rozhodně se zajímejte o možnosti zálivky dešťovou vodou.

Peníze nerostou na stromech

Nádrž na dešťovou vodu sice nedokáže optimalizovat rodinný rozpočet tak, jako to umí například tepelné čerpadlo – ale přesto patří mezi velmi rozumné investice, díky kterým lze citelně snížit pravidelné výdaje za vodu. A protože ceny vodného a stočného průběžně zdražují, v dlouhodobějším horizontu se sběr dešťovky vyplatí opravdu každému.

Mohlo by vás zajímat:  Bříza na tři dny propůjčí svou sílu. Bolest zmizí a tělu se konečně uleví

Při průměrných ročních srážkách 500-650 mm a zachycení cca 80 % dešťové vody ze střechy o ploše 100 m² lze ročně zachytit až 60 000 litrů vody. Konečnou úsporu si na základě aktuální ceny kohoutkové vody snadno spočítáte sami.

Ideální složení pro zalévání

Dešťová voda je pro zalévání zahrady jako stvořená, protože je tzv. měkká. Znamená to, že obsahuje minimální množství minerálů a chemikálií, které rostlinám neprospívají. Nemá negativní vliv na jejich pH a i když není 100% čistá (a tedy ani vhodná ke konzumaci), přispívá k nižšímu znečištění krajiny.

Mohlo by vás zajímat:  "Listí sem vítr foukl z vaší zahrady, vezměte hrábě a běžte ho uklidit," důrazně jsem apeloval na souseda

Pestujme.cz Zakra 01

Jak je to s dotací?

Od pořízení retenční nádrže na dešťovou vodu vás nemusí odradit ani vyšší cenovka. Stačí splnit podmínky a získat dotaci z programu Dešťovka (více se o dotačním programu dozvíte zde). Finanční injekce je určena pro majitele rodinných domů, které jsou starší než 2 roky od kolaudace. V případě novostavby je proces o něco složitější, protože podléhá přísnějším pravidlům.

Změna klimatických podmínek

Neméně důležitým argumentem pro zalévání dešťovou vodou je změna klimatických podmínek. Přestože v celkovém úhrnu srážek výraznější rozdíly nepociťujeme, nelze přehlížet změnu intenzity. Díky dešťovce akumulované v nádrži může mít cenný zdroj vody v pohotovosti úplně každý.

Zdroj: https://www.zakra.cz/blog/jak-na-zalevani-destovou-vodou
Přidat na Seznam.cz