Lavender 1595587 1920

Úžasná levandule provoní zahradu i domov, rozjasní tvář a popřeje nerušený spánek

Levandule je u nás jednou z nejoblíbenějších rostlin. Jedná se o trvalku, která perfektně zvládá parné letní dny jak v záhonu, tak i v květináči. Výborně odolá suchu, je nenáročná na péči. Proto je ideální rostlinou i pro nezahradníky a zapomětlivce. Používá se jako elegantní ozdoba domu, zahrady či terasy, ale má také mnohé kosmetické, léčivé i praktické využití. Přináší uklidňující účinek, zmírňuje stres a v neposlední řadě bojuje proti zánětům. Dále pomáhá při migréně a revmatických obtížích a zlepšuje trávení. Výborné využití má rovněž v kosmetice, takový levandulový olej či peeling zlepšuje celkový vzhled pleti a pomáhá proti akné.

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní kuchyně se neobejde bez oblíbené dýně. Nejcennější částí jsou ovšem semínka
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Léčivé účinky levandule

Levandulový olej je dobrým pomocníkem proti různým infekcím. ideální je potírat místo, které je infekcí postiženo. Super účinek má také inhalace odvaru z levandule nebo přírodního esenciálního oleje. Ta pomůže zejména při zánětu dutin, krku a průdušek. Pokud vás trápí nachlazení a chřipka, měli byste sáhnout po levandulové tinktuře, která bojuje proti bakteriím a podporuje imunitu.

Další úžasnou variantou pro použití levandule je levandulový čaj. Ten má uklidňující a relaxační účinek. Vzhledem ke své protizánětlivosti může pomoci ženám při menstruačních bolestech v oblasti podbřišku. Čaj je potřeba vypít co nejteplejší, uvolní cévy, zajistí lepší průtok krve a zmírní bolesti i křeče. Čaj ovšem není vhodným nápojem jen pro ženy, může pomoci s celou řadou dalších obtíží. Nápomocný bude také při zácpě, zažívacích problémech, stimuluje střeva, urychluje trávení a uklidňuje podrážděný žaludek. Na čaj můžete použít sušené levandulové listy i květy, v sezóně mohou být i čerstvé. Zalijte je vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat.

Mohlo by vás zajímat:  Leden je měsíc bílení. Právě v těchto dnech potřebují ovocné stromy největší ochranu
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Využití levandule v domácnosti

Pro klidný a maximálně relaxační spánek můžete každý večer před spaním nastříkat levandulový sprej na ložní prádlo. Zajistí vám klidné a rychlé usínání, ale také nepřerušovaný spánek. Levandule je dále skvělým osvěžovačem vzduchu, perfektně pohlcuje zápach, čistí vzduch a příjemně provoní. V neposlední řadě se dá využít také jako repelent proti kousavému hmyzu, který se levanduli vyhýbá. Krásný relaxační účinek mají také levandulové vonné svíčky a levandulové mýdlo s kusy květů se perfektně postará o vaši pokožku, které zároveň poskytne peeling.

Přidat na Seznam.cz