Autumn 3755125 1920

Kompostér z palet zhotoví každý, vejde se i na malou zahradu a poslouží mnoho let

Domácí kompost představuje pro zahrádkáře neskutečnou výhodu. Máte neustálý přísun čerstvého hnojiva pro rostliny a zároveň zužitkujete veškerý odpad z kuchyně i ze zahrady. Nádobu na kompost, zvanou kompostér, si můžete buď koupit a nebo i sami vyrobit. Velice levný a efektivní je kompostér z dřevěných palet. Jeho velikost můžete v budoucnu i upravit přidáním nebo odebráním několika kusů palet. Nejjednodušší typ kompostéru získáte sestavením čtyř palet. Tento objekt umístíte i na velmi malou zahradu. Než se pustíte do samotné výroby, zajistěte si:

  • dostatek dřevěných palet a spoje,
  • čistou zeminu a trávu nebo seno (základ kompostu).
Mohlo by vás zajímat:  Ve skleníku můžeme až do podzimu pěstovat exotické plodiny
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Postup výroby

Nejprve si ujasněte, kde přesně chcete kompostér vybudovat a stanovte si přesné hranice struktury. Palety pomocí metru změřte. Můžete si nakreslit i plánek. Hranice kompostéru vyryjte do země rýčem nebo zahradnickými nůžkami. Oblast musíte také důkladně vyčistit a odstranit plevel. Můžete dokonce vyhloubit i malý příkop, čímž zvětšíte kapacitu kompostéru a posílíte kontakt humusu s mikroorganismy. Kompostér vyhloubený v zemi může být také nižší a méně nápadný.

Palety je vhodné před začátkem práce impregnovat. Impregnaci proveďte aspoň dvakrát. Dřevo můžete také promazat olejem. Palety spojte pomocí dřevěných spojek. Drobné mezery mezi prkny nejsou vůbec na škodu, neboť umožní vzduchu přirozenou cirkulaci. Pokud jsou mezery až moc velké, můžete je zúžit zakrytím dřevěnými lištami.

Mohlo by vás zajímat:  Vlastnoručně vypěstované ovoce chutná nejlépe. Založit ovocný sad je snadné
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Umístění

Takto připravenou konstrukci postavte na vaše vyměřené místo. Dno můžete vystlat jemnou síťovinou. K vytvoření střechy můžete využít jednu či dvě palety. Pamatujte, že zde ale musí být mezery minimální. Jemná vláha je pro tvorbu humusu nezbytná, ale všeho moc škodí. Správné krytí ochrání kompost před vytrvalým deštěm a mokrým sněhem.

Údržba

Dobře vyrobený kompostér z důkladně ošetřených palet vám může věrně sloužit řadu let. Musíte se ale o něj dobře starat. Každé dva nebo tři roky konstrukci důkladně vyčistěte, vysušte a znovu impregnujte. Dobrou ochranu pro kompostér vytvoříte z plastové fólie, kterou ho obalíte. Hrany fólie sešijte pomocí sešívačky. Nezapomeňte ale do ní udělat několik dírek, aby do kompostéru pronikal dostatek kyslíku.

Přidat na Seznam.cz