Leaves 1698874 1920

Listy prozradí o stavu rostliny nejvíc. Hnědé zbarvení poukazuje na chyby pěstitele

Pokojové květiny považujeme za snadné k pěstování. I tak nás ale občas potrápí. Prvním z indikátorů špatného růstu bývají listy. Ty ukazují na špatnou péči, ale i na významnější problémy. Na listech také často poznáme napadení škůdci nebo plísněmi. Díky změnám na listech odhalíme problém již v zárodku a zabráníme tak uvadnutí okrasné květiny. Barvu, tvar a vzhled listů nepodceňujte, a jestliže ztrácejí svoji barvu, objevují se na nich skvrny nebo uvadají, jednejte ihned.

Při opadávání listů změňte péči o květinu

Nejčastějším symptomem na listech je změna barvy doprovázená usycháním a příležitostným opadáváním. To vše bez zcela zjevné příčiny. Tyto symptomy nejčastěji indikují špatnou péči. Rostlina může být přelitá, případně má příliš mnoho, nebo naopak málo světla.

Mohlo by vás zajímat:  V zimních měsících jsou rostliny oslabené a vydané napospas škůdcům. Zachraňte je včas
Zdroj obrázku: Pixabay

Ztráta barvy a skvrny na listech mohou být i příznakem nedostatku minerálů. Nic nezkazíte tím, když rostlinu přihnojíte. Na výběr máte buď z běžně prodávaných hnojiv, nebo využijte domácí metody. Ve starých knihách se dočtete o hnojení kávovou či čajovou sedlinou. Naše babičky hnojily i zeleninovým nesoleným vývarem.

Hnědé listy varují před nízkou vlhkostí

Velké rostliny mezi které patří dracény, monstery nebo toulcovky, velmi často postihuje i usychání špiček listů. Hlavním důvodem u těchto rostlin je potřeba vlhkosti a pravidelné cirkulace vzduchu. Ve volné přírodě tyto druhy rostou ve vlhkém prostředí, a i když nevyžadují časté zalévání, potřebují dostatečnou vlhkost vzduchu.

Mohlo by vás zajímat:  Žloutnutí listů orchidejí je důležitým signálem. Na vině může být špatná teplota i nedostatek vody
Zdroj obrázku: Pixabay

Nejčastějším příznakem jsou hnědé skvrny na spodních listech rostliny, které indikují nízkou vlhkost vzduchu. Rostlinu zachráníte pravidelným větráním a zlepšením cirkulace vzduchu v místnosti. Pokud ani to nepomáhá, umístěte poblíž rostliny zvlhčovač vzduchu a pravidelně kropte listy rozprašovačem.

Přidat na Seznam.cz