Pile Banana Wooden Box Colorful Surface

Úrodu zeleniny přirozeně podpoří banánové hnojivo

Salát z domácích rajčat? Nemůže být nic lepšího, ale vypěstovat si vlastní zásobu rajčat vyžaduje čas a potřebné úsilí. Mimo jiné se rostliny musí pravidelně hnojit, aby měly dostatek živin a nezbytných látek. Ale čím? Koupit snad přípravky na hnojení v hobbymarketu? Některé výrobky obsahují řadu chemikálií, pozbývá pak smyslu pěstování vlastních rajčat, když jsou následně plná chemie. Mnohem vhodnější je využít to, co by jinak skončilo v koši – banánové slupky.

Banánové slupky povzbudí k růstu

Proč použít na rajčata nebo také jiné druhy zeleniny právě banánové slupky? Banány včetně slupek jsou zdrojem minerálů, zejména draslíku a fosforu. Tyto látky povzbuzují růst a napomáhají vyživovat rostlinu, podporují květenství i plodování, nadto posilují kořenový systém. Hnojivo z banánových slupek pomůže rostlině odolat plísňovým a houbovým chorobám, přitom se snadno připravuje a nestojí vůbec nic kromě krátkého času, který je potřeba na jeho výrobu.

Mohlo by vás zajímat:  Správné zalévání a hnojení předejde praskání rajčat
Zdroj obrázku: Freepik

Příprava hnojiva z banánových slupek

Banány, stejně jako jiné druhy ovoce, bývají ošetřeny chemickými látkami, proto se doporučuje použít slupky z banánů z ekologických plantáží. V opačném případě se musí běžné banány ze supermarketu dokonale omýt. Poté se slupky nakrájí na centimetrové dílky, vloží do sklenice a zalijí litrem vody. Nechají se louhovat po dobu sedmi až čtrnácti dní. Na závěr se roztok přefiltruje a zředí vodou. Na jeden díl roztoku se přidají čtyři díly vody.

Mohlo by vás zajímat:  Zeleninová úroda bude bohatší při správném kombinování jednotlivých druhů v záhoně

Ke kořenům jednou až dvakrát týdně

Připravený roztok se musí vždy naředit, přičemž se může aplikovat napřímo jako zálivka nebo jako postřik. Důležité je zalévat rostliny přímo ke kořenům, aby prospěšné látky mohly probudit rostlinu rychle k růstu. A jak často hnojivem zalévat? Jednou týdně, případně dvakrát během plodování, u postřiku je pak třeba dbát, aby nepršelo, ale také nepálilo slunce. Přímé sluneční paprsky mohou vegetaci zcela spálit.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/banana-peels-as-fertilizer
Přidat na Seznam.cz