City Road Tiles With Pebble Sidewalk With Plants Grass Outdoor

Zašlou venkovní dlažbu vyčistí pasta z jedlé sody a citronové šťávy

Nová dlažba nebo dlažební kostky kolem domu či chalupy jsou většinou krásné. A protože si je Češi často pokládají sami, vyvolávají v nás i pocit dobře odvedené práce. Ale i když jde vlastně jen o kámen, umělý kámen nebo beton, také dlažba lety ztrácí na kráse. Už po několika sezónách pak může vypadat, jako kdyby byla položená nejméně několik dekád. Roli hraje mnoho faktorů, počínaje přirozenými vlastnostmi materiálu, ze kterého je dlažba vyrobená, přes pyl a další znečištění přírodního původu až po zplodiny z aut nebo neekologického vytápění. V tomto článku se však zaměříme na to, jak zašedlou dlažbu vyčistit, aby znovu vypadala jako nová.

Mohlo by vás zajímat:  Moly lze chytit do pasti, potraviny ochrání pravidelný úklid a správné skladování

Nejde jen o estetiku

Udržovat dlažbu kolem nemovitosti čistou není jen otázka estetická. Zašpiněné dlažební kostky mohou klouzat a snáze se mezi nimi uchytí plevel, který se pak rychle rozšíří i na zahradu nebo do záhonů. A zejména pokud máte malé děti nebo třeba domácí mazlíčky, vězte, že ze zašpiněné dlažby se může stát semeniště patogenů. Dlažbu je tak vhodné důkladně očistit alespoň každý druhý rok, ne-li častěji.

Zdroj obrázku: Freepik

Proud vody na hrubé čištění

Většina majitelů dlažebních kostek je prostě jednou za čas spláchne proudem vody. To není to úplně nejlepší řešení. Ostatně proudem vody čistí dlažbu příroda sama během prudkých letních bouřek a na jejím stavu se to příliš neprojevuje. Mytí dlažby tímto způsobem je tak spíše plýtváním vodou. A pokud použijete tu, která není pitná, dlažba se stejně příliš neumyje.

Mohlo by vás zajímat:  Vypěstovat cibuli ze semínek vyžaduje velkou dávku trpělivosti. Výsledek ale stojí za to

Pomocníci z kuchyně

Dlažbu tak můžete vydrhnout některým z drahých chemických přípravků, ty ale většinou mají negativní vliv na okolí dlažby. A tak vám k duhu přijdou zdánlivě obyčejné kuchyňské ingredience, jedlá soda a citronová šťáva. Jedlou sodu smíchejte s teplou vodou tak, aby vznikla hutná pasta, a přidejte čerstvě vymačkanou citronovou šťávu. Pastou pak dlažbu vydrhněte, bude zářit novotou.

Zdroj: https://www.marshalls.co.uk/gardens-and-driveways/blog/how-to-clean-a-patio
Přidat na Seznam.cz