Fresh Raw Garlic Ready Cook

Česnek je důležité přidat do jídla ve správný čas

Česnek je oblíbená potravina, která tvoří základ mnoha pokrmů a navíc překypuje zdravotními benefity. Česnek obsahuje sloučeninu zvanou alicin, u které bylo prokázáno, že má antimikrobiální, protiplísňové a antivirové vlastnosti. Kromě zdravotních výhod dodává česnek mnoha pokrmům také lahodnou chuť. Kdy ale přidat česnek do vaření, aby si zachoval svou chuť a zdravotní přínosy? Čtěte dál a dozvíte se to.

Zdravotní přínosy česneku

Bylo zjištěno, že česnek má řadu potenciálních zdravotních výhod včetně:

  • Posílení imunity: Česnek obsahuje antioxidanty, které pomáhají posílit imunitní systém a usnadnit tak tělu bojovat s infekcemi a nemocemi.
  • Snížení hladiny cholesterolu: Česnek snižuje hladinu cholesterolu v krvi, což může pomoci snížit riziko srdečních onemocnění.
  • Snížení krevního tlaku: Bylo zjištěno, že česnek pomáhá snižovat hladinu krevního tlaku, což může také pomoci snížit riziko srdečních onemocnění.
  • Prevence rakoviny: Některé studie naznačují, že česnek pomáhá v boji proti rakovině. Jedna studie například zjistila, že pravidelná konzumace česneku byla spojena se sníženým rizikem rakoviny žaludku.
Mohlo by vás zajímat:  Domácí krmítka pomáhají ptákům v zahradě přežít zimu
Zdroj obrázku: Freepik

Kdy přidat česnek do jídla

Česnek lze přidávat do vařeného jídla v různých fázích v závislosti na pokrmu, který připravujeme. Například:

  • Při restování zeleniny: Přidejte česnek do pánve poté, co byla zelenina několik minut restována. To pomůže zajistit, aby se česnek nepřipálil a nezhořkl.
  • Při přípravě polévek nebo omáček: Česnek přidejte na začátku procesu vaření společně s cibulí, aby se chuť mohla časem rozvinout.
  • Při pečení masa nebo zeleniny: Česnek přidejte do pánve ke konci vaření, aby stihl pokrm nasytit svou chutí, ale nepřipálil se.
Mohlo by vás zajímat:  Na zimu se předzásobte bylinkami. Pomohou při nemoci i v kuchyni

Jak maximalizovat zdravotní přínosy česneku

Jak už jsme zmínili v úvodu, česnek obsahuje alicin, který je zodpovědný za mnohé z jeho zdravotních přínosů. Alicin se však uvolňuje pouze tehdy, když se česnek naseká nebo rozdrtí. Chcete-li maximalizovat zdravotní přínosy česneku, zkuste česnek před přidáním do vaření nasekat nebo rozdrtit. Případně můžete česnek po nasekání nebo rozdrcení nechat pár minut odležet, což také pomůže alicin uvolnit.

Zdroj: https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-allicin-88606, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6049750/, https://www.healthline.com/nutrition/garlic-for-blood-pressure, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5946235/, https://bossthekitchen.com/when-should-garlic-be-added-to-cooking/, https://lpi.oregonstate.edu/mic/food-beverages/garlic
Přidat na Seznam.cz