Beautiful Young Green Thuja Background Wooden Fence

Túje potřebují v zimě podpořit. V kondici stromy udrží obyčejné droždí

Co by byly české zahrady bez tújí. Sice již nejsou tolik oblíbené jako před lety, stále však patří mezi nejpoužívanější rostliny do živého plotu. Majitelé zahrad na nich oceňují zejména neprostupný vzhled a také nízké nároky na péči. Přesto je nutné stav stromků pečlivě sledovat, pozornosti nesmí ujít žloutnutí nebo hnědnutí větviček a v případě chřadnutí je nutné okamžitě zasáhnout a rostlině poskytnout léčebnou kúru z kvasnic. Jak túje ošetřit pomocí tohoto prostředku a jak jej připravit?

Mohlo by vás zajímat:  Nechte svou zahradu rozkvést modře. Oblíbené trvalky v tomto odstínu budou krásným doplňkem

Správné hnojení je základ

Rostliny potřebují péči celoročně, nejinak je tomu u tújí, které mají sice nálepku bezúdržbových stromků, přesto je nutné jim poskytnout dostatek živin. Jinak může dojít k jejich chřadnutí, čemuž lze zamezit správně zvoleným hnojivem. A není třeba hned pro přípravek běžet do zahradnického centra nebo do hobbymarketu. Túje povzbudí obyčejné kvasnice, které fungují výtečně zejména na podzim, kdy se stromy musí připravit na zimu a změnu povětrnostních podmínek, aby se hned zjara probudily v plné síle.

Mohlo by vás zajímat:  Vyhodit po odkvětu muškáty je obrovská chyba. Díky jednoduché metodě na jaře znovu rozkvetou
Zdroj obrázku: Freepik

Podpora před zimou

Túje patří mezi nenáročné stromky, ale přece jen i ony potřebují dodávat živiny od jara do podzimu. Právě toto období je klíčové, aby přestály bez úhony zimu. Velmi vhodné jsou přípravky na bázi kvasnic, které jsou bohaté na vitamíny skupiny B, fosfor a draslík. Pomocí tohoto posilujícího lektvaru mohou túje zesílit a překonat nízké teploty nebo závěje sněhu, navíc se tímto způsobem zabrání žloutnutí nebo hnědnutí větviček.

Jak připravit hnojivo z kvasnic

Na přípravu hnojiva je potřeba kbelík, do kterého se vsype 100 gramů rozdrobeného droždí a přisype se jeden hrnek cukru. Směs se zamíchá a nechá asi hodinu odležet, poté se zalije deseti litry teplé vody. Připravený roztok se odloží na sedm dní, poté se může aplikovat zředěný. Na deset litrů vody je potřeba 250 mililitrů hnojiva, přičemž se směsí zalévají jehličnany každé dva týdny.

Zdroj: https://gardentipz.com/2018/09/24/homemade-yeast-fertilizer-to-power-up-your-garden/
Přidat na Seznam.cz