Rows Young Conifers Greenhouse With Lot Plants Plantation

Túje lze sázet po celou sezónu, postup je jednoduchý

Túje patří k nejoblíbenějším stromům na pozemcích. Jejich clonu ocení zejména ti, co chtějí mít skrytý pozemek před sousedy a dalšíma zvědavýma očima. Esteticky vylepší dojem také na terase, kde jsou nejčastěji túje v květináčích nebo v kontejnerech. Péče o túje není vůbec náročná a sázet je můžete od jara až do podzimu. Jejich pěstování je velmi jednoduché, rychle rostou a jejich nároky jsou minimální. Túje jsou mrazuvzdorné, takže je můžete sázet do té doby, než přijdou první mrazíky. Pozor také na důležité pravidlo, jejich výsadba je vhodná pouze do 800 metrů nad mořem.

Mohlo by vás zajímat:  Nejkrásnější živý plot vytvoří jedině túje. Pro dokonalý vzhled potřebují dvě obyčejné věci

Nároky na výsadbu

Túje nejvíce preferují úrodnou půdu, ale dokážou se vypořádat s mnoha problémy. Půda nesmí být příliš mokrá. Stromy milují sluneční světlo a nemají v lásce větrné místo. Zálivku jim dopřejte večer nebo brzy ráno. Jednou za čas aplikujte také hnojivo. Před samotnou výsadbou tújí ponořte jejich kořeny alespoň na dobu patnácti minut do kbelíku s vodou a vykopejte hlubokou jámu naplněnou úrodnou půdou. Měla by být alespoň dvakrát větší než kořenový bal rostliny. Stromy musí stát vzpřímeně s rozestupy 50–60 cm.

Mohlo by vás zajímat:  Živý plot vytvoří krásnou dekoraci i soukromí zároveň. Vysaďte si ho přesně dle vašich představ
Zdroj obrázku: Freepik

Nejvhodnější doba pro sázení

Túje můžete sázet zhruba po celou vegetační sezónu. Nejpozději se doporučuje polovina října, tedy šest týdnů před prvními mrazíky. Túje vykopané ze školky se doporučuje sázet brzy na jaře od poloviny dubna do poloviny května. Existuje ještě výjimka, kdy je vhodné túje ze školky sázet od září do října.

Péče

Ačkoliv jsou túje nenáročné, nejsou soběstačné. Minimálně první měsíc od výsadby je nutné sazenice pravidelně zalévat každý den ráno. Doporučuje se je také jednou za 3–4 týdny hnojit. Hnojí se pouze od května do srpna, později už ne. Dávejte si pozor, aby pes nemočil na tyto stromy, mohl by je tím zničit. Jednou ročně je nutné túje zastřihávat. První a druhý rok pouze špičky, další roky i boky a vršky stromů. Obvykle se stříhají túje v rozmezí květen–srpen.

Zdroj: https://myperfectplants.com/blogs/grow-guides/grow-guide-for-thuja-green-giant-arborvitae
Přidat na Seznam.cz