Nepenthes Carnivorous Plant Close Up View Background

Tuhle mucholapku budete milovat. Domov vyčistí od otravného hmyzu a ještě ozdobí interiér

Málokterá rostlina je tak zajímavá jako masožravka. Je jedinečná pro svůj vzhled, ale zejména pro neuvěřitelnou schopnost, jak si obstarat potravu. Výtečně se hodí do stylových interiérů a jistě potěší jako dárek. Obdarovaný ocení originalitu a zvláštnost z rostlinné říše, navíc tento unikát zlikviduje přemíru much nebo komárů v domácnosti. Jakým způsobem se tento rostlinný predátor pěstuje?

Světlomilná pokojovka

Rosnatka patří mezi druhově nejpočetnější rod masožravých rostlin. Tato rostlina dokáže pomocí lepivých žláz na listech přivábit, chytit a strávit drobný hmyz. V přírodě existují popínavé druhy dlouhé až 3 metry. V tuzemsku jsou běžně dostupné rosnatky o poznání menší, mívají do 30 centimetrů. Vyhovují jim teploty okolo 20 stupňů Celsia, v zimě ještě o pár stupňů méně. Milují světlo a mohou se umístit na jižní parapety, listy se nesmí dotýkat skla, protože se mohou popálit.

Mohlo by vás zajímat:  Bonsaje vdechnou interiéru kouzlo exotiky. Začátečníci se mohou pustit do pěstování fíkusu
Zdroj obrázku: Freepik

Zalévání pouze měkkou vodou

Masožravky se zalévají zásadně měkkou vodou, může být dešťová nebo destilovaná. Při použití běžné kohoutkové vody se musí nechat několikrát převařit a odstát. V přírodě roste rosnatka v mokřadech, proto je citlivá na suchý vzduch a potřebuje stále vlhký substrát, vyplatí se proto umístit do misky pod květináč misku s vodou. Jednou za měsíc se může nechat rosnatka vysušit, bez zalévání vydrží asi tři dny, poté se opětovně zavlhčuje, případně se může přikrýt skleněnou nádobou pro vytvoření malého skleníku.

Mohlo by vás zajímat:  Léčivá kustovnice čínská

Mírně kyselý substrát je ideální

Rostliny tohoto typu jsou zvyklé z původního prostředí na mírně kyselou zeminu, nejvhodnější je substrát smíchaný s rašelinou bez dalších příměsí. To platí též pro hnojiva, rosnatky se nesmí hnojit organickými či minerálními hnojivy, protože jejich život nezávisí na fotosyntéze. Zkonzumovaný hmyz je pro masožravky dusíkatým hnojivem. Oběti v podobě much a komárů jsou vábeny kyselinou mravenčí, pomocí svinovacích listů je rostlina dostane do nitra a zpracuje. Masožravky jsou rovněž výtečným prostředkem pro likvidaci ovocných mušek v domácnosti.

Zdroj: https://www.carnivorousplantcare.com/sundew-drosera-care-how-to-grow-drosera/
Přidat na Seznam.cz