Lilac Pink Heather Blooms Autumn Garden

Vřesy vytvoří na zahradě hustý barevný koberec. Díky houbám budou roky dokonalou ozdobou

Správně zasazený a ošetřovaný vřes rozzáří každou zahradu. Vřesy mají celou paletu pestrých barev a vydrží mnoho let. Brzké jaro je obdobím, kdy bychom měli dbát na to, aby vřes správně rostl a vytvářel tato krásně kvetoucí políčka. V této době bychom měli především zastřihnout loňské výhonky. To pomůže vřesu lépe vyrůst a vytvořit pěkný hustý porost.

Příprava vřesoviště po zimě

Po skončení největších mrazů, a pokud již neočekáváme návrat tuhé zimy, můžete z vřesu odstranit zimní pokrývku. Na podzim nebo po prvních mrazech se vřesy přikrývají smrkovými nebo jedlovými větvemi. Při zakrývání vřesů nikdy nepoužívejte suché listí. Ačkoli si můžete myslet, že listí rostliny dobře ochrání před mrazem, není to pravda. Tím, že listí nasákne vodu, odřízne přístup k čerstvému vzduchu a snadno způsobí to, že rostliny uhnijí.

Mohlo by vás zajímat:  Nejdůležitější prvky, které rostliny potřebují k růstu. Dopřejte jim to správné hnojivo
Zdroj obrázku: Freepik

Správná technika a termín ořezu

S prořezáváním vřesu můžete začít, jakmile se na koncích starých výhonů objeví nový zelený porost. Většinou se toto děje v první polovině dubna. Pokud je slunečný suchý den a v blízké době se neočekávají mrazy, můžete začít s prořezáváním. Pokud je vřesoviště mladé a rostliny jsou malé, stříhejte je zahradnickými nůžkami. V následujících letech, kdy keře dorostou do kompaktního a širokého vzrůstu, použijte nůžky na živý plot. Odstřihněte výhonky pod místem, kde vyrostly květy. Neostříhané vřesy a vřesovce nevypadají dobře. Po několika letech se vřesy začnou šířit do stran a rychle stárnou.

Mohlo by vás zajímat:  Muškáty milují světlo a prostor. I začátečník se může dočkat překrásných květů s intenzivní vůní

Množení vřesů

Vřes přirozeně roste na chudých půdách, ale to neznamená, že nemusíte vřesoviště hnojit. V prodeji jsou speciální hnojiva pro vřes. Hnojte 2–3× během vegetačního období, přičemž první ošetření proveďte ihned po jarním prořezávání. Začátek sezóny je také vhodnou dobou pro naočkování vřesoviště mykorhizními houbami. V zahradnických centrech lze zakoupit hotové očkovací látky. Po tomto ošetření budou vaše rostliny silnější a zdravější.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-heather-plant/
Přidat na Seznam.cz