Dendrobium Orchid Woman Taking Care Home Plats Close Up Female Hands Holding Violet Flowers

Tři způsoby rozmnožení orchidejí v pohodlí domova: oblíbených květin může být plný domov

Kvetoucí orchideje jsou balzámem pro oči a impozantním designovým prvkem, který dodá interiéru lesk a půvab. Prodávají se v mnoha obchodech včetně hobbymarketů nebo zahradnických center, ale mohou se bez obav množit také v domácím prostředí. Tento proces je sice oproti nákupu zdlouhavější, přinese ale nebývalou radost z vlastních exemplářů, které mohou zdobit parapety a zimní zahradu. Jakým způsobem se orchideje množí a na co dát pozor?

Množení orchidejí ze stonku

Mezi nejpopulárnější druhy orchidejí patří bezesporu Phalaenopsis a Vanda. Právě tyto druhy lze bezproblémově množit v domácím prostředí, jen je potřeba, aby rostliny měly dostatečně dlouhé stonky a bohatě rostlé kořeny. Třiceticentimetrový stonek bez květů se následně seřízne asi v hloubce jednoho centimetru v kořenech a umístí se do substrátu ze směsi rašeliny, písku, borové kůry a části substrátu od mateřské rostliny. Vzdušné kořeny se neprořezávají, po pár dnech vyraší nový výhonek.

Mohlo by vás zajímat:  Okoralé potraviny či zvadlá zelenina nemusí končit v koši. Snadno je osvěží jednoduché triky
Zdroj obrázku: Freepik

Množení orchidejí z listů

Další oblíbenou metodou je množení z listů, které se provádí pomocí řezu listu od stonku, přičemž se postupuje tak, aby na řapíku zůstala část stonku. Tento štěp se nechá schnout po dobu asi osmi hodin, na tomto místě vyraší kořeny. Štěp se potře stimulátorem pro zakořenění a umístí do roztoku z aktivního uhlí (v půl sklenici vody se rozpustí jedna tableta). Počká se, až se objeví první kořeny, a následně se sazenice zasadí do květináče. Po třech dnech se může zalévat.

Mohlo by vás zajímat:  Zahrada jako ze škatulky? Vyžaduje to spoustu péče, trpělivosti a úsilí

Vegetativní rozmnožování pomocí keiki

Touha po dalších orchidejích je nezměrná a nemusí smutnit ani začínající pěstitelé, protože metodu zvanou keiki zvládne opravdu každý. Pod pojmem keiki se skrývají mladé výhonky orchidejí, které se na rostlině objevují. Pomocí ostrého a vydezinfikovaného nožíku se z mateřské rostliny keiki neboli potomek odřízne. Musí mít asi 3 centimetry na délku a alespoň dva až tři lístky. Řízek se zasadí do substrátu vhodného pro orchideje spolu s keramzitem a částí zeminy ze substrátu mateřské rostliny a po třech dnech se může zalévat.

Zdroj: https://houseplantcentral.com/how-to-propagate-an-orchid/
Přidat na Seznam.cz