Background Gray Small Paving Stones With Sprouted Grass Stones Top View Path Refreshed By Sun Idea Background Wallpaper

Čisté dlažební kostky jsou vizitkou každého domu. Několik kroků je zbaví mechu i plevele

Při procházce nádvořími českých zámků lze jen závidět. Dlažební kostky jsou čisté a bez známek mechu či prorůstání plevelu ve škvírách. Jak je možné, že jsou bezvadné, když u rodinného domu jsou často špinavé a nevzhledné? Dlažební kostky jsou jako vizitka čistoty nejen na zámku, ale také v okolí domu. Potřebují zejména připravit na sezónu po dlouhé zimě, ale péči potřebují i po zbytek roku. Pomocí jakých metod budou pýchou majitelů domu?

Potřeba údržby po zimě

Návaly sněhu a ledové krusty dlažebním kostkám nepřejí, v průběhu zimy se navíc na chodnících a cestách hromadí nečistoty a posypové kamínky včetně nerozpustných inertních materiálů, které mohou zanechávat na dlažbě skvrny. V prvních jarních dnech je proto potřeba vzít koště do ruky a pořádně venkovní prostory zamést a odstranit hrubé nečistoty. Velmi šikovné je očistit dlažbu hadicí nebo vysokotlakým čističem od prachu a fleků, pomocí proudu vody se snadno odstraní špína i z drážek a mezer mezi kostkami.

Mohlo by vás zajímat:  Kompostér se vejde i do malého bytu. Získáme účinné hnojivo pro pokojové rostliny
Zdroj obrázku: Freepik

Na odolné skvrny kartáčem

Nejhrubší nečistoty a nejviditelnější šmouhy zmizely, ale stále není dlažba na příjezdové cestě, před domem či garáží podle představ? Není třeba hned běžet do obchodu pro speciální přípravky, které bývají na bázi agresivních chemikálií. První pomocí je běžný mycí prostředek na nádobí, který se smíchá s vodou v poměru 1 : 3, směs se nanese po celé ploše a nechá působit přes noc. Ráno se pak mohou skvrny odstranit pomocí kartáče, celý postup lze opakovat.

Mohlo by vás zajímat:  Vyhnat mravence z domu je hračka. Osvědčení pomocníci zařídí, že už se nikdy nevrátí

Na mech a plevel platí jedlá soda a ocet

U chodníčků, zahradních cestiček a příjezdových cest nejde jen o nečistoty, ale trápení způsobují také mechy a plevelné rostliny. Objevují se ponejvíce ve stinných částech nebo tam, kde se drží zvýšená vlhkost. Zasáhnout je nutné okamžitě pomocí roztoku ze čtyř lžiček jedlé sody a litru vody. Směs se aplikuje přímo na rostliny, poté se celý prostor očistí tekoucí vodou. Použít lze také běžný lihový ocet spolu s vodou v poměru 2 : 1, přičemž je vhodné roztok aplikovat i do mezer mezi kostky, aby se mech znovu neobjevil.

Zdroj: https://www.housebeautiful.com/uk/garden/a40741479/how-to-clean-paving/
Přidat na Seznam.cz