Blur 3162529 1920 (1)

Venkovní rostliny v zimě chráníme jen před mrazem a zapomínáme na další věci, které jim škodí

Zimní období je pro většinu rostlin nezbytné, aby mohly projít fází odpočinku, díky kterému se správně vyvíjejí. Pokud byly v sezóně řádně živeny a dobře připraveny na zimu, neměly by mít s přežitím v nepříznivých zimních podmínkách problémy. Někdy však ani péče nestačí, zvláště když na rostliny čekají zimní hrozby, jako je mráz či vítr.

Mráz

Při výběru rostlin a jejich rozdělení do zahrady berte v úvahu jejich odolnost vůči mrazu. To platí zejména pro exotické druhy (mnoho z nich pochází z asijských zemí). Kromě toho, mráz způsobuje největší ztráty:

  • u mladých rostlin (mají slabý, ne plně vyvinutý kořenový a imunitní systém)
  • u druhů, které byly na podzim poškozené (mohou mít poškozené kořeny a navíc mají v některých případech málo času na aklimatizaci mezi podzimem a zimou)
  • u rostlin rostoucích v mokřinách nebo příliš vlhké půdě (za takových podmínek jsou ohroženy i druhy, které se jsou mrazuvzdorné)

    Zdroj obrázku: Pixabay.com

Fyziologické sucho (běžné u stálezelených rostlin)

Jehličnany a listnaté rostliny ztrácejí během zimy vodu, která se odpařuje. Tím dochází k vysychání dutin, které nejsou fyziologicky schopny čerpat vodu i v případě, že se jim jí dostává. Dalším faktorem, který ovlivňuje absorpční schopnosti kořenů, je posypová sůl. Rostliny bez vody zhnědnou a následně umírají. U jehličnanů je fyziologické sucho nebezpečnější, než nedostatek hnojiva, houbové choroby či škůdci. Díky tomu ztrácí nejen jehličí, ale také svůj dekorativní vzhled. Na podzim proto rostliny dostatečně zalévejte (ne během mrazů) a také hnojte.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vítr

Rostliny často umírají v jarním období díky mrazivému větru, obzvláště ty, které se nachází na východní straně. Právě z tohoto důvodu při sázení myslete na to, které rostliny umístíte na kterou světovou stranu. Náchylné druhy sázejte na odlehlých a chráněných místech, naopak rostliny odolné vůči mrazu zasaďte na stranu východní. Na ochranu malých rostlin, které se nachází například na terase, naleznete na trhu velký výběr ochranných rohoží. 

Mohlo by vás zajímat:  Připravte svou zahradu na letošní sezonu. Jak na to?
Přidat na Seznam.cz