Air Purifier Living Room Air Cleaner Removing Fine Dust House

Toulcovka potěší pěstitele nejen nádhernými květy, ale především svou schopností vyčistit vzduch

Milujete interiérové rostliny? Kdo by neměl kolem sebe rád zeleň a záplavu květů. Pokojové rostliny dokáží nejen zpříjemnit pobyt doma nebo v kanceláři, ale mají také praktickou funkci. Některé, jako toulcovky, totiž fungují jako čističky vzduchu a dokáží odstranit toxiny ze vzduchu pomocí svých listů.

Krásná a nenáročná pokojovka

Toulcovka neboli lopatkovec či spatifylum je vytrvalá rostlina se zelenými nebo bílými květy, které podpírá toulec. Právě odtud plyne název této krásné pokojovky, která je velmi nenáročná na pěstování. Pochází z oblastí Střední a Jižní Ameriky, kde dorůstá až do výšky 1 metru. V našem prostředí je o poznání menší, kultivary bývají 30–60 centimetrů vysoké.

Mohlo by vás zajímat:  Toulitka vyžaduje velkou péči, pak se však odvděčí krásnými květy a čistým vzduchem
Zdroj obrázku: Freepik

Dokonale vyčistí vzduch

Toulcovka je ideální pro všechny, kdo milují záplavu květů. Kvete dokonce dvakrát ročně krásnými bílými nebo nazelenalými květy, rostlina navíc rychle košatí a rozrůstá se, pěstitelé by proto měli myslet na pravidelné přesazování do větších nádob nebo truhlíků. Důležitá je také pravidelná zálivka, v suchém vzduchu je dobré pravidelně rosit listy, jejichž mikroskopické póry, takzvané lenticely, dokáží okolní vzduch zbavit benzenu, amoniaku, xylenu, formaldehydu nebo trichloretylenu. Tyto látky se dostávají do vzduchu z nábytku, vybavení nebo vlivem vnějších vlivů, rostliny je však umí efektivně zlikvidovat.

Mohlo by vás zajímat:  Popínavé rostliny zútulní interiér dlouhými šlahouny, které se mohou pnout i několik metrů

Pro čistý vzduch v pokoji

Jako čistička vzduchu nefunguje pouze toulcovka, ale také další rostliny. Nejznámějšími jsou chryzantémy, dracény nebo různé druhy břečťanů. Oblíbený fíkus drobnolistý neboli benjamín odstraňuje ze vzduchu místnosti formaldehyd z lepidel nebo benzen z nábytku. Obdobně je velmi efektivní rostlina známá jako tchynin jazyk neboli tenura trojžilná, která umí odfiltrovat toxiny, formaldehyd, trichlorethylen nebo benzen a bývá považovaná za nejlepší přírodní čističku vzduchu vůbec.

Zdroj: https://www.bhg.com.au/best-air-cleaning-plants
Přidat na Seznam.cz