Toulavé kočky lze ze zahrady vypudit rostlinami, které přímo nesnáší a vyhýbají se jim

Nechtěná zvířecí návštěva od sousedů nadšeného zahrádkáře zrovna dvakrát nepotěší, o to víc pokud se jedná o kočku. Tyto čtyřnohé mazlíčky je v porovnání se psy o poznání náročnější vycvičit na povel. Jejich divoký lovecký instinkt jen tak neobejdeme. 

Nechtění hosté

Čerstvě zasetá semínka květin nebo různých druhů zeleniny, pečlivě nakypřený a upravený záhon – pro kočičího hosta perfektní místo k řádění. Bohužel si z naší krásné zahrádky kočky často s potěšením dělají venkovní toaletu. Během toho jen tak mimoděk poškodí všechny rostliny, které potkají, a na povely páníčka dbají sotva pár minut.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kočkovité šelmy ve volné přírodě běžně značkují velké plochy, čímž si označují své teritorium. Zpravidla zde zanechávají pachové stopy a co nejvýraznější škrábance. Díky tomu se vyvarují konfliktu a případnému setkání s dalšími zástupci svého druhu. 

Jak je dostat pryč?

V obydlené oblasti jsou kočky tak trochu bezradné, protože dochází k omezení jejich přirozeného životního prostoru a sociálního systému. S chutí se vydávají alespoň do zahrad v blízkém okolí a dělají si z nich své teritorium. Co si počít, když nám kočky na zahradě páchají škodu?

Nejúčinnějším způsobem, jak odradit cizí kočky od toho, aby se vkrádali na zahradu, je pořízení psa. I malé plemeno dokáže svým štěkáním bezpečně odstrašit nechtěné návštěvy kočičích sousedů. Pokud se vaše domácnost k psímu mazlíčkovi zrovna nepřiklání, vyzkoušejte naše další tipy:

  • nepoužívat kočkami milovaný písek
  • zasadit kvetoucí trvalky, které kočky nemají rády (třeba muškáty)
  • posypat zahradu mletými semeny hořčice

    Zdroj obrázku: Pixabay.com

Obecně je na místě osázet zahradu rostlinami, které kočkám nevoní nebo jsou jim nepříjemné. Muškát a hořčice patří mezi ně. Rozhodně byste se, pokud možno, měli vyhnout písku, který je pro kočky naprosto perfektní toaletou. Obecně se radí udělat vše pro to, aby se kočkám na vaší zahradě zkrátka nelíbilo.

Přidat na Seznam.cz