Cat 2083492 1920 1[1]

Noční můrou zahrádkářů jsou i kočky. Nejlépe je vypudí pár známých rostlin

Kočky jsou sice oblíbeným domácím mazlíčkem, ale zahrádkáři z nich mnoho radosti nemají. Je pravdou, že kočka se ráda tulí a může pomáhat lidské psychice. Když se ale ocitne na zahradě, může zde napáchat velké množství škod. Hlavně potom v čerstvých záhonech, kde se nachází zasetá semena.

Velmi neoblíbená zvířata

Řádění koček na zahradě může být pro mnoho zahrádkářů noční můrou. Pečlivě připravené záhony jsou zničeny. A tak je třeba začínat znovu. Nebo je tu cesta jiná. Snažit se kočky ze zahrady jednoduše vypudit. K tomu není nutné používat různé plašiče nebo jiné drastické metody. Úplně postačí, když na zahradě bude růst to, co má.

Mohlo by vás zajímat:  Zákeřné padlí se šíří velmi rychle a nevyhýbá se žádným druhům rostlin
Zdroj obrázku: Pixabay

Kočkovité šelmy ve volné přírodě běžně značkují velké plochy, čímž si označují své teritorium. Zpravidla zde zanechávají pachové stopy a co nejvýraznější škrábance. Díky tomu se vyvarují konfliktu a případnému setkání s dalšími zástupci svého druhu. 

Jak je dostat pryč?

V obydlené oblasti jsou kočky tak trochu bezradné, protože dochází k omezení jejich přirozeného životního prostoru a sociálního systému. S chutí se vydávají alespoň do zahrad v blízkém okolí a dělají si z nich své teritorium. Co si počít, když nám kočky na zahradě páchají škodu?

Mohlo by vás zajímat:  Květináče tisíckrát jinak aneb oživte si svou zahradu i interiéry

Nejúčinnějším způsobem, jak odradit cizí kočky od toho, aby se vkrádali na zahradu, je pořízení psa. I malé plemeno dokáže svým štěkáním bezpečně odstrašit nechtěné návštěvy kočičích sousedů. Pokud se vaše domácnost k psímu mazlíčkovi zrovna nepřiklání, vyzkoušejte naše další tipy:

  • nepoužívat kočkami milovaný písek
  • zasadit kvetoucí trvalky, které kočky nemají rády (třeba muškáty)
  • posypat zahradu mletými semeny hořčiceObecně je na místě osázet zahradu rostlinami, které kočkám nevoní nebo jsou jim nepříjemné. Muškát a hořčice patří mezi ně. Rozhodně byste se, pokud možno, měli vyhnout písku, který je pro kočky naprosto perfektní toaletou. Obecně se radí udělat vše pro to, aby se kočkám na vaší zahradě zkrátka nelíbilo.
Přidat na Seznam.cz