Red Fruits Cherry Tomatoes Growing Windowsill Closeup

Rajčatové listy ochutí pokrmy, na zahradě pomohou od škůdců

Rajčatové listy jsou často přehlíženy, tyto listy však mohou být ve skutečnosti docela užitečné a mají řadu výhod. Na druhou stranu ale mějte na paměti, že listy rajčat obsahují chemickou látku zvanou solanin, která může být ve velkém množství toxická. Proto je důležité listy rajčat užívat s mírou a nikdy je nekonzumovat ve velkém množství.

Použití v domácnosti

  • Jedním ze způsobů použití rajčatových listů je uvařit si čaj. Čaj z rajčatových listů uvaříte tak, že si namočíte několik listů do horké vody a necháte pár minut louhovat. Tento čaj si můžete vychutnat samostatně nebo použít jako základ pro jiné čaje. Někteří lidé dokonce tvrdí, že čaj z rajčatových listů může pomoci zmírnit stres a úzkost.
  • Další použití pro listy rajčat je jako ochucovadlo při vaření. Zatímco samotné listy se obvykle nekonzumují, lze je použít pro dodání jemné rajčatové chuti do polévek, dušeného masa a omáček. Jednoduše přidejte pár listů do hrnce a před podáváním je z hotového jídla vyndejte.
  • Rajčatové listy lze použít také jako přírodní osvěžovač v domácnosti. Jednoduše vložte několik listů do malé misky a nechte je v místnosti, aby pomohly absorbovat nepříjemné pachy.
Mohlo by vás zajímat:  Domácí rostliny jsou nejen krásnou dekorací. Některé zaženou nachlazení nebo pomohou lépe spát
Zdroj obrázku: Freepik

Použití na zahradě

  • Rajčatové listy mohou být skvělým hnojivem pro rostliny. Obsahují totiž živiny, jako je dusík, fosfor a draslík, stejně jako vápník a hořčík. Tyto živiny jsou nezbytné pro růst a vývoj rostlin. Chcete-li použít listy rajčat jako hnojivo, můžete je buď nasekat najemno a přidat do kompostu, nebo připravit kaši tak, že listy nadrtíte a smícháte jeden díl listů se dvěma díly vody. Tuto směs pak nechte dva týdny odležet na tmavém místě. Směs občas zamíchejte a jakmile zmizí pěna, je kaše hotová. Kaši z listů před aplikací na rostliny zřeďte vodou v poměru 1 : 10 nebo 1 : 20. Nasekané listy rajčat můžete také zamíchat do půdy kolem rostlin jako pomalu se uvolňující hnojivo.
  • Rajčatové listy lze také použít jako přírodní pesticid, protože obsahují solanin, který je toxický pro mnoho druhů hmyzu. Představují tak účinný způsob, jak udržet škůdce na uzdě, aniž byste se museli uchylovat ke škodlivým chemikáliím. Jednoduše nakrájejte několik listů rajčat a rozsypte je kolem základny rostlin.
Zdroj: https://www.tomatobible.com/tomato-leaves-uses/
Přidat na Seznam.cz