Bylinková zahrádka doma, na balkoně i na zahradě

Přidat na Seznam.cz

Pokud se zahradničením teprve začínáme, pro první pokusy jsou ideální bylinky. Rostlinky jsou k sehnání téměř všude, běžně se prodávají i v supermarketech (většinou je najdete v oddělení ovoce a zeleniny). Nezaberou mnoho místa, doma se dají pěstovat i přes zimu a u víceletých druhů není problém je po zimě zasadit na zahrádku nebo do skleníku. Zelená pažitka nebo petrželka pozvednou zimní masový vývar na vyšší úroveň, čerstvá máta na čaj nebo mojito z domácí produkce také není k zahození. Máta je navíc téměř nezničitelná, pokud ji jednou pustíte do záhonu, rozleze se úplně všude a jen velmi neochotně uvolní místo i ostatním.

Jaké bylinky se hodí mít doma a jaké venku?

Zásadní je uvědomit, jak daleko máme zahrádku od kuchyně, jaké bylinky v kuchyni používáme často a jaké jen příležitostně. Zelená petržel, pažitka, případně oregano a bazalka se hodí na ozdobu téměř každého jídla a vyplatí se je mít po ruce. Oproti tomu například šalvěj a ostatní rostliny, které se využívají spíše k přípravě čajových směsí, mohou klidně zůstat na zahradě. Libečku se v domácích podmínkách moc nedaří. Obecně je také důležité umístění vnitřního truhlíku. Na přímém slunci, byť za oknem, se nebude dařit téměř žádné bylince. Oproti tomu například klíčení řeřichy na okně ve vatě nebo buničině se povede vždy, a navíc je zábavné pozorovat všechny fáze jejího růstu v přímém přenosu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Důležité je vědět, k čemu bylinky slouží

Ačkoliv se bylinky pěstují jednoduše a jejich dostatek svádí k jejich častému používání, nezapomínejme na to, že mají léčivé účinky a že jejich konzumaci není vhodné přehánět. Proti běžným nemocem se mohou hodit:

  • bylinky proti kašli (mateřídouška, tymián, divizna, jitrocel, šalvěj),
  • bylinky na zažívání (fenykl, máta, mateřídouška),
  • bylinky proti vysokému tlaku (bazalka, levandule),
  • bylinky pro dobrý spánek (meduňka, třezalka).
Komentáře
Přidat na Seznam.cz