Freshly Brewed Coffee Is Poured From Coffee Machine

Šálek kávy příjemně povzbudí. Vědci znají odpověď na to, kdy je nejlepší si ji dopřát

Oceňujeme ji pro její jedinečnou chuť a vůni. Často po ní však saháme kvůli povzbuzujícímu účinku, který nám dodá díky obsaženému kofeinu. Mluvíme samozřejmě o chutném šálku kávy. Kdy je ale nejlepší pít kávu, abyste dosáhli ideální úrovně povzbuzení? Vědci znají odpověď.

Kávu pijeme, protože nám pomáhá probudit se po náročné noci, dodává energii, zlepšuje koncentraci a je prostě lahodná. Mnoho lidí se však domnívá, že káva našemu zdraví škodí. Není tomu tak. Výzkumy ukazují, že pití kávy ve správném množství nejen že neškodí zdraví, ale dokonce mu prospívá.

Mohlo by vás zajímat:  Čaj je skvělý nejen k pití. Pomůže také vyčistit a osvěžit domácnost

Pro játra i srdce

Vědecké studie potvrzují, že káva skutečně může podporovat zdraví našich jater. Vědci na základě devíti průzkumů dospěli k závěru, že pití kávy snižuje riziko cirhózy jater. Podle výsledků studií snížilo pití šálku denně riziko tohoto onemocnění o 22 %, dvou šálků o 43 % a tří šálků až o 57 %.

Zdroj obrázku: Freepik

A co víc, po analýze výsledků více než 200 studií došli vědci k závěru, že pití kávy zlepšuje funkce kardiovaskulárního systému. Lidé, kteří konzumují 3 až 4 šálky tohoto nápoje denně, mají až o 19 % nižší riziko srdečních onemocnění.

Mohlo by vás zajímat:  Vaše bambusová zahrada

Povzbuzující efekt

Většina lidí si ale kávu spojuje především s kofeinem a jeho povzbuzujícím účinkem. Jak to tedy je? Kdy je nejlepší pít kávu, aby vás pořádně „nakopla“?

Vědci použili existující modely a algoritmy, které popisují lidské chování, vzorce ospalosti a vzrušení, aby zjistili, kdy je nejlepší pít kávu pro maximální efekt. Experiment spočíval v řízeném pití kávy a dlouhodobém nedostatku spánku. Ukázalo se, že nejlepší je dopřát si kávu asi hodinu po probuzení, kdy je naše tělo již plně nastartované a je připraveno podat maximální výkon. Druhá káva pak může přijít asi půl hodiny po obědě, kdy se žaludek již mírně stihl vyprázdnit, ale mnoho lidí zažívá typickou únavu, která jim brání být po obědě efektivní. Tak nejlépe využijete potenciál oblíbeného černého nápoje.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/best-time-to-drink-coffee
Přidat na Seznam.cz