Summer Flowers Glass Vase Windowsiil Loft Interior

Topná sezóna je tady a s ní i velké nebezpečí pro pokojové rostliny

S topnou sezónou přichází období, kdy jedou sálající radiátory naplno, ale také čas, kdy začnou trpět pokojové rostliny. Nesnesitelné horko s nárazovým větráním a ofouknutím ledovým vzduchem z venku při otevřených oknech je pro mnohé pokojovky smrtelné a nemusí se dočkat jara. U kterých rostlin si dávat na přílišné teplo pozor a jak rostlinám zpříjemnit zimní období?

Netík (Adiantum)

Krásná kapradina, která pochází z tropických amerických oblastí, zdobí často závěsné nádoby v obývacích pokojích nebo halách. Tato rostlina nesnese vyšší teploty, v blízkosti radiátorů odumírá, v zimě vyžaduje teploty okolo 16 °C. Navíc chřadne v průvanu, proto je vhodné umístění do prosvětlené zimní zahrady nebo na chodbu. Netíky je dobré zvlhčovat pomocí rozprašovače dvakrát denně.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené kapradiny ozvláštní temnější interiér, přitom nemají vysoké nároky na pěstování
Zdroj obrázku: Freepik

Šáchor (Cyperus)

V minulosti se používal šáchor v Egyptě pro výrobu papyru. Odrůdy, které se pěstují jako pokojovky, nesnesou sucho, protože jejich přirozeným prostředím jsou mokřady. V suchém vzduchu jim začnou hnědnout listy. Vhodné je použití květníků s hlubokým zásobníkem na vodu, který může být neustále plný. Pro zalévání je vhodná dešťová nebo odstátá voda pokojové teploty.

Fíkus

V přírodním prostředí se fíkusu daří ve stínu nebo polostínu, v interiérech jsou vhodné parapety s okny na východ. Miluje vlhkost, půda by měla být neustále mokrá, ale neměl by se zase přelívat. V horku a v suchém vzduchu shazuje listy.

Mohlo by vás zajímat:  Méně je někdy více. Při péči o rostliny se vyplatí dodržet několik zásad

Modlivka (Maranta)

Další oblíbená tropická rostlina, která se hojně vyskytuje v interiérech, miluje světlo a nesnese sucho. V příliš teplém prostředí listy na okrajích hnědnou, navíc jsou pak náchylnější k roztočům. Vhodná je častá zálivka nebo pravidelně doplňovaný zásobník s vodou pod květníkem.

Sleziník hnízdovitý (Asplenium)

Další kapradina, která v přírodě roste na tropických stromech, dobře snáší vyšší teploty, ale chřadne v suchém vzduchu. Na tácek nebo do nádoby pod květník se proto vkládají kamínky, které se zalévají vodou, aby vzduch v okolí rostliny byl neustále zvlhčený.

Zdroj: https://www.conserve-energy-future.com/houseplants-survive-winter-cold.php
Přidat na Seznam.cz