Garlic 545223 1920

Hraboše odpudí specifické pachy. Nesnesou vůni česneku, funguje proti nim i káva

Tváří se nevinně, dá se říci, že vypadají roztomile. Ale nenechte se mýlit, hraboši patří mezi největší škůdce v zemědělství a během pár dnů dokážou vyplenit léta udržovanou zahrádku. Těmto živočichům se rozhodně nesmí nechat prostor, protože mohou zničit rozsáhlý pozemek v krátké době. A jak proti těmto hlodavcům zasáhnout? Pomůže účinný odpuzovač, který si lze snadno připravit doma. Nestojí takřka nic, ale ušetří tisíce.

Hraboš polní škodí ve velkém

Hraboši patří mezi hlodavce, do podčeledi hrabošovitých, do které patří taktéž ondatry, lumíci, pestrušky a slepušky. Mají drobné tělo a hnědošedou srst, ocásek je holý. Výrazným znakem je mírně špičatý čenich spolu s velkýma černýma očima. Mylně se lidé domnívají, že mají co do činění s myšmi. Hraboši jsou nočními tvory, zřídka se objevují přes den, a živí se semeny obilnin, trav a zeleniny nebo přímo plody. Během své honby za potravou hloubí tunely a poškozují kořenové systémy rostlin a likvidují cibule okrasných květin.

Mohlo by vás zajímat:  Ani o dovolené nemusí květiny trpět žízní. Stačí jim dát napít z lahve od vína
Zdroj obrázku: Freepik

Na hraboše platí intenzivní pachy

Jaké jsou nejúčinnější metody prevence, aby se hraboši vůbec neodvážili na zahradu? Existují různé možnosti krytů nebo pletiv, která se mohou instalovat pod zeminu. Současně je vhodné často vypouštět domácí mazlíčky na zahradu, protože hraboši nesnáší přítomnost jiných živočichů včetně ptáků. Hraboši mají také vytříbený čich, právě toho lze využít k jejich vypuzení. Do děr a tunelů se mohou instalovat větvičky tújí nebo listů ořešáku. Velmi efektivním odpuzovačem je česnek. Vystrašit hraboše je možné taktéž hlukem a vibracemi.

Mohlo by vás zajímat:  Správné použití mulče z kůry vytvoří rostlinám ideální podmínky k růstu

Kávový postřik pro vypuzení hrabošů

Co dělat ve chvíli, kdy se hraboši objeví na zahradě a začínají páchat škody během nočních rejů? V takovém případě je nutné sáhnout po kávě. Tedy ne na uklidnění, ale uvaří se hrnek silné kávy a smíchá se s vodou v poměru 1 : 4. Roztok se přelije do lahve s rozprašovačem a aplikuje se k dírám i do okolí rostlin, kde se hlodavci pohybují. Směs efektivně odpudí nejen je, ale také slimáky. A co víc, rostliny budou vděčné za hnojivo, kterého se jim dostává.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/how-to/voles.html
Přidat na Seznam.cz