Permaculture 4196811 1920

Staré noviny do koše nepatří, mají efektivní využití na každé zahradě

Do schránky vám běžně chodí spousta novin a vy nevíte co s nimi? Budete se tomu divit, ale mnozí lidé tento materiál střádají a pohlížejí na něj jako na velmi cenného pomocníka. Jedná se o to, že starý novinový papír můžete využít i jinak než s ním zatopit v krbu. A k tomu si tím ušetříte spoustu času! Vaše staré noviny jsou ve skutečnosti docela užitečné při zahradničení. Proč? Pojďme to zjistit!

Jak to jde v práci vůbec?

Noviny jsou zabijákem plevele!

Jak jistě dobře víte, odstraňování plevele může být leckdy nepříjemný a namáhavý úkol. Roste stále dokola až se to někdy může jevit jako ustavičný kolotoč. Nezoufejte, protože každý problém má své řešení. Existuje vychytávka, která radí rozložit starý novinový papír na místo obtěžkané plevelem. Tím zablokujete rostlinám přísun slunečního světla a čerstvého vzduchu. Nejen že tím tedy plevel zadusíte a on odumře, ale zabráníte také jeho opětovnému růstu. Nezanecháte totiž v půdě zbytky kořínků, tak jako tomu je při jeho vytrhávání.

Mohlo by vás zajímat:  Zahrada ve svahu: Rady a tipy, jak vytvořit krásnou zahradu i v kopci

Jak na to?

Sesbírejte tolik novin, aby jejich množství vystačilo na pokrytí oblasti, kterou chcete chránit před plevelem. Noviny následně rozložte přesně na místech, na kterých chcete zamezit růstu plevele. Nezapomeňte, že tento způsob zabrání přísunu vzduchu každému druhu rostliny, proto se vyhněte rostlinám, které chcete nechat dále růst. Vyberte nejlépe kvalitní novinový papír s vysokým obsahem celulózy. Rovněž je lepší vybrat jen černobílé strany bez barevného potisku.

Jak to jde v práci vůbec?

A honem schovat!

Následně zem pokrytou novinami navlhčete pomocí vody ze zahradní hadice nebo pokropte vodou z konvice. Někteří lidé radí nechat takto nasáklé papíry 24 hodin uležet, ale záleží na vás, taky můžete přistoupit k dalšímu kroku ihned. Papíry nasáklé vodou zasypte hlínou, nejlépe mulčem ve formě kvalitní hlíny. Ujistěte se, že jste všechny papíry zakryli a žádný nečouhá ven. A najednou je váš záhon jako ze škatulky a vy se můžete už jenom kochat pohledem na uklizenou zahradu. Věřte, že to tak dlouho zůstane!

Mohlo by vás zajímat:  Správná zálivka udrží všechny rostliny v kondici. Při zalévání se vyplatí znát základní pravidla

Rada na závěr

Pokud máte na zahradě plevel v hojném množství a těžko se ho zbavujete, můžete použít místo novinového papíru karton. Záhon tak zůstane bez plevele opravdu dlouho! Jen se ujistěte, že vaše krásné květiny a rostliny mají dostatek místa k dýchání a vstřebávání vody. 

Přidat na Seznam.cz